Narzędzia tokarskie – wszystko co musisz o nich wiedzieć!
Toczenie stanowi rodzaj obróbki skrawaniem. Proces ten nazywany jest także obróbką wirową i polega na wprawieniu w ruch obrotowy danego przedmiotu oraz stopniowym zdejmowaniu nadmiaru niepotrzebnego materiału. Do realizacji tego celu niezbędne jest posiadanie stosownych asortymentów, takich jak narzędzia tokarskie. Istnieje wiele rodzajów narzędzi tokarskich, ale zdecydowanie najpopularniejszym wśród nich jest nóż tokarski.
Noże tokarskie jako podstawowe narzędzia tokarskie
Jak wspomniano wcześniej – noże tokarskie są rodzajem narzędzia tokarskiego wykorzystywanego w różnorodnych procesach produkcyjnych najczęściej. Większość narzędziowni uznaje je jako podstawowe wyposażenie.
Wyróżnia się zarówno konwencjonalne noże tokarskie jak i te sterowanie numerycznie CNC. Tego typu asortymenty można podzielić na: noże tokarskie ze zwykłej stali HSS występujące z wlutowaną płytką , noże tokarskie składane (trzonek noża i płytka skrawająca stanowią osobne elementy), a także noże tokarskie ze stali szybkotnącej.
Noże tokarskie ze stali szybkotnącej wykorzystywane są głównie do wykonywania bardzo prostych, niskonakładowych prac. Noże tokarskie z wlutowaną płytką charakteryzują się tym, iż bardzo często wykrusza się w nich ostrze, a jego ostrzenie jest bardzo trudne i zazwyczaj nieefektywne. W związku z tym tego typu narzędzia tokarskie – po uszczerbieniu płytki lutowanej – najczęściej są już niezdatne do użytku. Z kolei noże tokarskie składane posiadają wymienne płytki z ostrzami, a także oprawki i element mocujący.
Istnieje także inny podział narzędzi tokarskich – z uwagi na przystosowanie do określonej metody obróbki. Wówczas wyróżnia się noże tokarskie punktowe mające ogólne przeznaczenie, gdzie powierzchnia danego przedmiotu obrabiana jest przy pomocy wierzchołka; noże tokarskie kształtowe – powierzchnia obrabiana krawędzią ostrza; noże tokarskie obwiedniowe – ostrze kształtuje powierzchnie za pomocą przetaczania się po niej.
Płytki tokarskie jako element narzędzi tokarskich
Płytki tokarskie są kolejnym rodzajem narzędzi zaliczanych do grupy: narzędzia tokarskie. Są one zazwyczaj wykonywane z węglika spiekanego, którego cechą charakterystyczną jest niezwykle wysoka twardość, odporność na ścieranie, a także tolerancja na wysokie temperatury. Istnieje kilka rodzajów płytek tokarskich. Klasyfikuje się je z uwagi na przyjmowany przez nie kształt (na przykład trójkątne, okrągłe, romboidalne, kwadratowe) lub też ze względu na to, czy są jednostronne czy też dwustronne. Płytki tokarskie są nieodłącznym elementem noży tokarskich, z którymi łączy się je w sposób mechaniczny (za pomocą śruby lub docisku – stosowane w nożach tokarskich składanych) lub też w sposób trwały (lutując je bezpośrednio do noża).