Co zyskamy wprowadzając automatykę przemysłową w firmie?

Automatyka przemysłowa w firmie to także sterowniki programowalne plc, dzięki którym maszyny pracują wydajniej i na dokładkę są mniej awaryjnymi. Samo wprowadzenie tej automatyki, czyli robotów gnących stal i tych spawalniczych to raczej obowiązek każdego kto posiada jedną lub kilka fabryk, bo dzięki robotom przedmioty wytwarza się i szybciej i bez tych typowych ludzkich błędów.

Ludzie.

Wielu ludzi dobrze wytwarza te wyjątkowo często spotykane przedmioty użytkowe i co najważniejsze pewna część ludzi jest i dokładna i cierpliwą. Problem tkwi w tym, że każdy człowiek w końcu się męczy i na dokładkę każdy ulega co jakiś czas tej chwilowej dekoncentracji. Istotnym jest też i to, że ludzie narzekają też na warunki w których pracują, oraz na niskie wynagrodzenia. Problemów tych nie ma automatyka, czyli roboty na liniach produkcyjnych połączone ze sterownikami plc. Roboty takowe mogą pracować szybciej od ludzi, nie narzekać i co równie istotne sprzęty takowe w sposób stały wzorowo wykonują to do czego je zaprogramowano. Mają też one pewne swoje minusy i to takie dość spore, czyli to mechaniczne zużywanie się, któremu z czasem ulegają i dlatego też linie produkcyjną w konkretnej fabryce trzeba co jakiś czas poddać konserwacji, która bywa kosztowną i którą wykonują ludzie z umiejętnościami.

Oprogramowanie.

Automatyka przemysłowa to w czasach obecnych także oprogramowanie, które zazwyczaj działa dostatecznie dobrze, czyli w tym typowym dniu produkcji dosłownie nic się nie dzieje, choć raz na jakiś czas oprogramowanie pokazuje jakiś błąd powiązany choćby z tym jednym robotem spawalniczym. wiele znaczy też i to, że takie oprogramowanie diagnozujące danego robota może mieć jakąś awarię i nie ma w tym nic dziwnego, czyli technik może usunąć te kody błędów i po kilkunastu minutach robot ponownie zaczyna działać poprawnie, ale może stać się i tak, że danego robota trzeba naprawiać za pomocą wymiany istotnych podzespołów mechanicznych, z których to pewna część nie leży na półkach w sklepach z akcesoriami mechanicznymi. w tego typu sytuacjach jest i trudno i drogo. Kluczowe znaczenie ma też i to, że nie zawsze uda się naprawić robota z dnia na dzień, ale te sytuacje trafiają się raz na kilka lat i to w jednej na kilka fabryk danego przemysłowca.

Szybkość.

Automatyka przemysłowa jest i szybszą od ludzi i bardziej bezbłędną. Mowa tu o tym, że roboty na liniach produkcyjnych robią swoje dość szybko i dostatecznie bezbłędnie. Problem pojawi się dopiero wtedy gdy zaistnieje jakiś błąd oprogramowania, ale tego typu sytuacje we wzorowo konserwowanych robotach mają miejsce góra te dwa razy w ciągu jednej dekady. Plus tkwi też i w tym, że oprogramowanie się aktualizuje, a jego nowsza wersja może oznaczać wzrost tempa produkcji choćby o te 2%. Pozornie to niewiele, ale w skali roku to już raczej ten pokaźny zysk. Tego typu eksperyment ze wzrostem szybkości jest możliwym w przypadku pewnych robotów tnących lub spawalniczych, ale czasami niezbędną jest wymiana jednego robota lub nawet kilku, bo taka inwestycja może się zwrócić i to już po trzech miesiącach.

 

Polecamy:
Jak niszczyć dokumenty skutecznie?