Jak wybrać niezawodną kasę fiskalną do swojego przedsiębiorstwa?

Ostatnio głośno wśród przedsiębiorców zrobiło się na temat kas fiskalnych online. Są grupy, które były zobligowane do wdrożenia tego rozwiązania już jakiś czas temu. Do tej grupy nalezą m.in.: prawnicy, lekarze, kosmetyczki, budowlańcy. Wdrożenie kas fiskalnych online dotyczyć ma również innych branż dlatego niemal każdy przedsiębiorca powinien zainteresować się tym tematem.

Kasa tradycyjna czy online- co wybrać?

Różnica polega głównie na tym, że na tradycyjnej kasie wystawia się paragon i raport dobowy. Paragon trafia do klienta wraz z zakupem, a raporty dobowe lub okresowe przechowuje się w wersji papierowej. Przy kasach fiskalnych online każda transakcja wykonana na kasie trafia na serwer Ministerstwa Finansów. Dzięki temu łatwiej kontrolować przedsiębiorców i wykorzystywać dane z kas do celów analitycznych. Według niektórych opinii nieco trudniej wygląda poprawienie błędu na kasie online, dlatego niezwykle ważne jest poprawne wystawianie paragonów. Kasa fiskalna online daje również możliwość Centrali Repozytorium Kas do wglądu w raporty, dzień fiskalizacji kasy, dzień przeglądu kasy fiskalnej czy zmiany dokonane w kasie takie jak adres czy zmiany stawek podatku.

Zmiana kasy fiskalnej- obecne przepisy

Część przedsiębiorców zmiany ma już za sobą i zdążyła się już przyzwyczaić do swojej nowej kasy online, a część dopiero zmierzy się ze zmianami. Warto wybrać się do miejsca, w którym znajdzie się fachowe doradztwo (np. kasy fiskalne Bielsko) by mieć pewność, że dokonało się najlepszego wyboru kasy online. Dla wielu firm najważniejsze jest to, by kasa była prosta w obsłudze i najlepiej bezawaryjna. Dla tych co pracują w terenie i zabierają kasę ze sobą istotne jest również by kasa była poręczna i nie zabierała dużo miejsca. Dlatego też warto zasięgnąć opinii osób pracujących na co dzień przy kasach fiskalnych i zakupić sprzęt, który będzie odpowiadał konkretnym potrzebom.

Do końca 2022 roku planowano wycofanie tradycyjnych kas fiskalnych. Jednak nie oznacza to, że przedsiębiorcy niezobligowani wcześniej do posiadania kas fiskalnych online w tym terminie musieli masowo zmieniać kasy. Od 2023 roku przedsiębiorcy, którzy nie mieli obowiązku przejść na kasę fiskalną online, mogą użytkować swoją starą kasy fiskalne do momentu jej wyeksploatowania lub wymiany pamięci fiskalnej. Po tym czasie będą zobowiązani zakupić nowa kasę fiskalna online.

Co potrzebujesz, aby uzyskać zezwolenie transportowe?