Hurtownie, które znają rynek

Family at food shopping in supermarket

Bezcennym źródłem zaopatrzenia małych i średnich sklepów są hurtownie. Gdy jest się jednak właścicielem placówki handlowej, powstaje zawsze pytanie – jaką wybrać? Istnieją hurtownie specjalistyczne, małe i kompleksowe, a każda stara się przyciągnąć do siebie klienta w inny sposób. Którą wybrać? Najlepiej taką, która pasować będzie do konkretnego rynku. Co to oznacza?

Hurtownie dla sklepów detalicznych mają bardzo podobny asortyment. Są to towary szybkozbywalne, na których jest pewien obrót, choć marża na jednej sztuce nieduża. Każdy rejon Polski rządzi się jednak swoimi prawami i to, co dobrze sprzedaje się w Małopolsce, nie musi wcale być popularne na Pomorzu. Podczas szukania najlepszej hurtowni dla swojego sklepu warto zwrócić uwagę, czy mają w swoich zasobach nie tylko ogólnodostępne produkty, ale też i regionalne, o które często pytają klienci. Jest to jeden z ważniejszych czynników, jakim powinien kierować się sprzedawca podczas wyboru hurtowni, z którą będzie współpracować. Oczywiście, jeśli dany punkt handlowy znajduje się w rejonie, gdzie produkty regionalne nie cieszą się popularnością, czynnik ten nie jest w ogóle istotny.

Będzie natomiast ważne sprawdzenie, czy dana hurtownia posiada listy asortymentu, który sprzedaje się najlepiej. Jeżeli takowe ma, wówczas jest to użyteczne dla samego handlowca, ponieważ dostaje on wskazówkę, jaki asortyment sprzedaje się dobrze w jego mieście czy rejonie. Hurtownia powinna reagować dynamicznie na zmianę rynku i sezonowość asortymentu, np. w cieplejszych okresach mieć do sprzedaży szeroką gamę lodów oraz napojów chłodzących, wód mineralnych, itp. Podobnie w okolicach świąt i wydarzeń jak np. Sylwester również powinny znaleźć się w niej odpowiednie okolicznościowe produkty.

Taka hurtownia (np. Eurocash.pl) gwarantuje, że zawsze będzie posiadać się w sklepie to, czego szukają klienci, a szeroka gama asortymentu sprawia, że sklep będzie atrakcyjnym miejscem do odwiedzin i dokonywania codziennych oraz okazyjnych zakupów.

Ostatnim czynnikiem wartym uwagi przy wyborze hurtowni jest rodzaj profitów, jakie można uzyskać od niej za stałą współpracę.