Projekt i stworzenie wizytówki – lepiej zlecić czy wykonać samodzielnie?

Tomahawk-Branding-Business-Cards
Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami lub właścicielami firmy, powinniśmy zawsze mieć pod ręką przygotowane wizytówki. Wymieniając się nimi z innymi osobami pozytywnie wpływamy na wizerunek naszej działalności, ale także nawiązujemy cenne kontakty biznesowe.

Jak powinna wyglądać idealna wizytówka?

Wizytówka to dokument o kieszonkowych rozmiarach, który pełni funkcje reprezentatywne. Staranność jej wykonania świadczy o naszym podejściu do klientów i partnerów biznesowych. Powinniśmy więc zadbać o to, aby była profesjonalnie zaprojektowana i przyjemna dla oka.

Najważniejszą cechą idealnej wizytówki powinna być jej przejrzystość. Wszystkie zawarte w niej informacje powinny być czytelne i odpowiednio rozmieszczone. Powierzchnia jest niewielka, dlatego musimy zdecydować o ilości danych oraz rozmiarze i kolorze czcionki. Ważne, aby nie były to zbyt kontrastujące barwy. W przeciwnym razie wizytówka może stracić na swej przejrzystości.

Nie należy zapomnieć o tym, że wizytówka powinna przede wszystkim pełnić funkcje informacyjne. Obowiązkowo musimy umieścić tam nazwę firmy, adres, imię i nazwisko właściciela oraz dane kontaktowe. W celu graficznego uatrakcyjnienia dokumentu można umieścić zdjęcie firmy o małych rozmiarach lub prostą mapę dojazdu.

Komu zlecić zaprojektowanie profesjonalnej wizytówki?

Stworzenie takiego dokumentu nie jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Tego typu usługi wykonują wszystkie drukarnie. Wystarczy na miejscu dokładnie opisać jak ma wyglądać idealna wizytówka oraz dostarczyć danych o naszej działalności, które mają się na niej znaleźć. Warto skonsultować swoje pomysły z pracownikami, którzy mają w tym szerokie doświadczenie i mogą nam podpowiedzieć lub dopasować wygląd wizytówki do charakteru prowadzonego biznesu. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku salonu kosmetycznego, a zupełnie inaczej dla zakładu pogrzebowego.

Zlecenie wykonania wizytówki możemy powierzyć również grafikom-freelancerom, którzy podejmą się tego zadania za symboliczną stawkę. Jakość usługi będzie porównywalna z pracą osób zatrudnionych w drukarni.

Jest to korzystne rozwiązanie również z powodu podążania za nowymi trendami. Gdyby nie pomoc profesjonalisty, zapewne nie usłyszelibyśmy o modzie na druk wypukły na wizytówkach. Dotychczas był on stosowany przede wszystkim przy wykonywaniu kart płatniczych, jednak przeniosło się to również na inne dokumenty. Jest to bardzo przykuwający uwagę zabieg, a jednocześnie coś nowatorskiego i eleganckiego.


Czy możemy zająć się tym sami?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Internet daje nam mnóstwo możliwości, również w kwestii wykonywania prostych form graficznych, jakimi są właśnie wizytówki. Możemy zastosować specjalnie przystosowane do tego opcje edytora tekstu Word oraz innych, ściśle przeznaczonych do tego programów.

Istnieje także możliwość skorzystania z gotowego kreatora wizytówek w wybranym sklepie, np. https://stempleks.pl/produkty/wizytowki/. Do wyboru są wzory zarówno jedno- i dwustronne, jak i również pionowe lub poziome.

Z pomocą przychodzą nam także kreatory internetowe oraz gotowe szablony. Za pomocą kilku ruchów myszką stworzymy wizytówkę, która od razu będzie możliwa do wydrukowania. Należy jednak zaznaczyć, że takie rozwiązania są nieco ograniczające. Korzystając z wcześniej przygotowanych szablonów mamy mniejsze pole manewru przy wprowadzaniu własnych zmian i późniejszym edytowaniu.

Który wariant lepiej ostatecznie wybrać?

Jest to zależne od naszych chęci i umiejętności informatycznych. Jeśli programy graficzne są dla nas jedną wielką zagadką, a my sami próbujemy wykonać wizytówkę w zaciszu domowym poprzez podglądanie instrukcji czy poradników wideo, powinniśmy jednak odpuścić, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na znalezienie firmy lub osoby, która wyręczy nas w tym zadaniu.

Oszczędzanie na takich wydatkach nie jest nawet wskazane. Wykonanie wizytówek przez drukarnię lub freelancera to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Jest to maksymalna kwota, która z pewnością nie nadwyręży łącznego budżetu, a my będziemy mieli pewność, że nasze wizytówki będą perfekcyjne i odpowiadające naszym wymaganiom w każdym szczególe.