Rodzaje opakowań z tworzyw sztucznych – które wybrać?

Wykorzystywane na szeroką skalę pojemniki z tworzyw sztucznych wytwarzane są z zastosowaniem technologii termicznej. Obróbka plastyczna materiału sprawia, że można z niego formować różnorodne kształty do stosowania w każdej branży i gałęzi przemysłu.

Metody produkcji opakowań z tworzyw sztucznych

Producenci opakowań z tworzyw sztucznych rozpoczynają swoją pracę od przygotowania materiału, zwykle w formie granulatu, który następnie poddaje się działaniu temperatury w celu uplastycznienia go i przygotowania do obróbki jedną z metod formowania tworzyw sztucznych:

  1. termoformowanie,
  2. wydmuchiwanie,
  3. wytłaczanie,
  4. odlewanie,
  5. wtryskiwanie.

Metody obróbki można stosować jako samodzielną technologię, np. wtryskiwanie (wtryskarka wprowadza uplastyczniony granulat do formy, gdzie zastyga w konkretnej formie) lub łączyć, aby uzyskać wzmocniony efekt, np. wydmuchiwanie (metoda łączona często z wtryskiwaniem surowca do formy, wytłaczaniem lub rozciąganiem, co pozwala np. uzyskać cieńsze ściany produkowanych w ten sposób elementów – choćby butelek).

Ponieważ tworzywa sztuczne nie są odporne na wysokie temperatury (zyskują tę cechę dopiero dzięki chemicznej modulacji) łatwo jest je kształtować i zmieniać ich kolor dla lepszych efektów estetycznych.

Jakich materiałów używa się w procesie obróbki tworzyw sztucznych?

Z szerokiej gamy materiałów producent opakowań plastikowych wybiera takie, które pozwala mu działać w zgodzie ze środowiskiem, czyli takiego, które ulegają biodegradacji i recyklingowi. Do podstawowych surowców należą:

  1. HDPE – materiał o dużej gęstości,
  2. PP – ważna jego cecha to przejrzystość,
  3. PET – popularny, możliwy do przetwarzania,
  4. PCV – wysoka odporność chemiczna i mechaniczna,
  5. LDPE – cechuje go mała gęstość, wykorzystywany m.in. do produkcji folii,
  6. PS – podstawa wielu wyrobów z tworzyw sztucznych, np. zabawek, wyposażenia wnętrz, tacek na mięsa.

Dobrze oznaczone pojemniki posiadają właściwą informację odnośnie surowca, z jakiego powstały, oraz czy nadają się do ponownego przetwarzania i obróbki termicznej (np. w kuchni mikrofalowej).

Jakie metody obróbki wykorzystuje się w przypadku różnych tworzyw sztucznych?

Produkcja opakowań plastikowych dla różnych branż: spożywczej, gastronomicznej, farmaceutycznej, kosmetycznej czy chemicznej (głównie w chemii gospodarczej), branży samochodowej czy elektronicznej możliwa jest za pomocą różnych metod. Dobiera się je ze względu na uzyskanie optymalnego efektu końcowego: odpowiedniej grubości ścianek, wytrzymałości produktu, szczelności itp. Ważna jest też oczywiście szybkość i koszt produkcji.

Za pomocą odpowiedniego formowania powstają:

  1. metoda wtryskowa: pojemniki na artykuły spożywcze (kubeczki, wieczka czy nakrętki), opakowania na kosmetyki i chemię gospodarczą;
  2. przy wytłaczaniu otrzymuje się długie elementy, jak tuby i cylindryczne pojemniki na dezodoranty, leki, chemię gospodarczą;
  3. termoformowanie tworzyw sztucznych to przede wszystkim pojemniki o dobrym stopniu odwzorowania detalu (opakowania spożywcze, kosmetyki);
  4. odlewanie: butelki, kubki;
  5. wtryskiwanie stosuje się, aby efektywnie produkować np. wiaderka, pojemniki o cienkich ściankach, płaskie folie i rękawy.

Przygotowywane dla różnych branż opakowania plastikowe cechuje wytrzymałość, lekkość i możliwość wielokrotnego użytku. Każdy typ opakowania potrzebuje dobrego planu obróbki tworzywa i odpowiedniego doboru surowca.

Jeśli chcą wdrożyć Państwo opakowania z tworzyw sztucznych dla swoich produktów, pomóc mogą Państwu eksperci firmy UNI-PAK z Bolesławca. Firma działa na rynku polskim od 1982 i ma w ofercie m.in. blistry, tuby, pudełka, wytłoczki, pojemniki oraz kasetki.