Zasilacze hydrauliczne – gdzie najlepiej się sprawdzą?

zasilacze hydrauliczne

Zasilacze hydrauliczne stanowią kluczowy element napędów.Napędy hydrauliczne są dziś powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu na całym świecie. Wszelkiego rodzaju maszyny rolnicze oraz robocze wykorzystują bowiem następujące zalety hydrauliki :

  1. Wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ nie potrzebują do pracy elektryczności, która może być przyczyną porażeń prądowych lub zainicjować pożar
  2. Uzyskiwanie wysokich sił przy małych gabarytach
  3. Możliwość wytworzenia dużego momentu rozruchowego w krótkim czasie
  4. Możliwość płynnej i bezstopniowej regulacji pracy
  5. Umożliwianie szybkiej zmiany kierunku przepływu cieczy hydraulicznej co zapewnia sprawne sterowanie

Podstawowym elementem napędu hydraulicznego są zasilacze hydrauliczne, które zapewniają uzyskiwanie potrzebnych do pracy sił, momentów obrotowych oraz natężenia przepływu cieczy roboczej.

Zasada działania zasilaczy hydraulicznych

Zasilacze hydrauliczne mają za zadanie przede wszystkim wygenerować wysokie ciśnienie robocze. Za ten aspekt odpowiada silnik elektryczny lub spalinowy, który wraz z dołączoną pompą tłoczy olej pod określonym ciśnieniem. Jego charakterystyka zapewnia też odpowiednią wydajność. Oznacza to, że w zależności od tego jak mocny napęd posiada zasilacz hydrauliczny, tak dużą ilość cieczy roboczej jest on w stanie przetransportować przez cały układ. Pompa zanurzona jest w zbiorniku, który gromadzi ciecz roboczą. Od jego wielkości, zależy ile odbiorników jesteśmy w stanie zasilić za pomocą jednego zasilacza. Olej ze zbiornika tłoczony jest przez pompę do bloku zaworowego. To właśnie w tym miejscu jesteśmy w stanie sterować całym układem hydraulicznym. Blok zaworowy składa się z kilku rodzajów urządzeń takich jak :

  • Rozdzielacze hydrauliczne, które odpowiadają za szybką i sprawną zmianę kierunku przepływu cieczy hydraulicznej
  • Zawór bezpieczeństwa, który w momencie wykrycia przeciążenia układu, otwiera się i nadmiar cieczy prowadzi z powrotem do zbiornika. Dzięki temu ogranicza on maksymalne ciśnienie robocze, które może być płynnie nastawiane.
  • Zawory otwierające i zamykające przepływ
  • Zawory dławiące, które odpowiadają za szybkość ruchu odbiornika ( na przykład wysuw siłownika hydraulicznego )

Jak zbudowany jest zasilacz hydrauliczny

Z bloku zaworowego wychodzą złączki hydrauliczne, za pomocą których można dołączyć się do wybranych odbiorników układu. Warto wspomnieć też jeszcze o elementach wspomagających pracę zasilaczy hydraulicznych. Niezbędnymi elementami są bowiem filtry, które zapewniają czystość cieczy roboczej na odpowiednim poziomie. Dzięki temu można uniknąć poważnego uszkodzenia układu lub częstych i pracochłonnych wymian oleju. Filtr powinien być umieszczony na części ssawnej oraz tłoczącej. Kolejnym ważnym elementem pomocniczym jest manometr. Odpowiada on za poprawne wskazanie ciśnienia panującego w zasilaczu hydraulicznym co pomaga w jego sterowaniu oraz unikaniu przeciążeń. Zasilacze hydrauliczne mogą występować w formie kompaktowej lub stacjonarnej. Parametry pracy w obydwu przypadkach są podobne, różnice wynikają z masy i wymiarów gabarytowych urządzeń.