Chcesz otworzyć firmę sprzątającą? Od czego zacząć?

Firmy sprzątające cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem klientów. Ich usługi są bowiem coraz bardziej wszechstronne. Korzystają z nich właściciele domów i mieszkań, firm i powierzchni biurowych, a także osoby robiące remonty czy potrzebujące specjalistycznych usług. Z perspektywy wykonawców jest to więc dobry pomysł na biznes, który w najbliższych latach raczej nie będzie cierpiał na brak klientów.

Założenie firmy sprzątającej może wydawać się dobrym pomysłem. Zanim jednak wejdziemy w ten biznes, warto zrobić dobre badanie rynku, sprawdzić, czy na naszym terenie faktycznie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. Przyda się również zbadanie konkurencji – jakie firmy już działają na rynku, co oferują i w jakich cenach. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy opłaca się wchodzić na ten rynek z niższymi stawkami, czy może lepiej jest mieć bardziej rozbudowaną ofertę, która będzie przyciągała klientów. Przed założeniem jakiejkolwiek firmy konieczny jest również dobrze napisany biznesplan, który ułatwi zaplanowanie biznesu. Będzie też konieczny, jeśli będziemy ubiegać się o sfinansowanie działalności poprzez kredyt bankowy. Im lepiej napisany biznesplan, tym większa pewność, że przyszła firma faktycznie ma rację bytu.

Ustalenie zakresu usług

Popularność i zainteresowanie konkretnymi firmami sprzątającymi wynikają zwykle z oferty, jaką proponują klientom. Dobre firmy mają bardzo wszechstronne oferty, w których niekoniecznie znajdują się same usługi sprzątające. Najważniejsze jest kompleksowe sprzątanie domów, mieszkań, pomieszczeń biurowych włącznie z myciem okien, praniem wykładzin, sprzątaniem po remontach, wynoszeniem mebli. Wywóz mebli warszawa to usługa, która cieszy się stałym zainteresowaniem. Wiele osób robi remonty, wymienia meble na nowe, a nie za bardzo wie, co zrobić ze starymi meblami. Korzystanie z usług profesjonalnych firm jest pod tym względem o wiele lepszym rozwiązaniem niż wystawienie mebli na korytarz czy do piwnicy, w których będą stały przez kolejne kilkadziesiąt lat. Jeśli firma sprzątająca ma świadczyć tego rodzaju usługi, powinna zadbać o właściwe wyposażenie pracowników. Do noszenia dużych, ciężkich mebli przydadzą się różne zabezpieczenia i formy wsparcia, które ułatwią transportowanie na przykład ciężkiej komody z trzeciego piętra bez windy.

Konkurowanie jakością, nie ceną

Wiele firm sprzątających, które zaczynają działać na rynku, stara się przyciągnąć klientów niskimi cenami. Nie jest to dobry pomysł, gdyż wtedy te niskie ceny trzeba będzie utrzymywać przez dłuższy czas. A to oznacza, że przychody firmy mogą nie być tak duże, jak to początkowo zakładał właściciel. O wiele lepsza jest konkurencja jakościowa, a więc oferowanie doskonałych usług, szerokiego zakresu, prac na dobrym sprzęcie i przy użyciu profesjonalnych środków czystości. W dzisiejszych czasach klienci są wymagający i często wolą zapłacić więcej, ale za to mieć pewność, że wszystkie usługi są zrealizowane dobrze, solidnie i na odpowiednim poziomie. Im wyższa jakość usług, tym większa pewność, że nowo powstała firma będzie się systematycznie rozwijała i z tygodnia na tydzień przyciągała nowych klientów, zainteresowanych różnego rodzaju usługami sprzątającymi.