Klimatyzatory i osuszacze – ile prądu zużywają?

Klimatyzacja i osuszanie wnętrz to rozwiązania, które cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników domów i mieszkań, a także w biurach, sklepach czy obiektach użyteczności publicznej. Są to bowiem urządzenia, które realnie wpływają na komfort przebywania w pomieszczeniach. Warto w takie instalacje inwestować, gdyż jest to zdecydowanie długoterminowa inwestycja w dobre samopoczucie i zdrowie.

Klimatyzacja stosowana jest w różnych wnętrzach, od domów mieszkalnych po obiekty usługowe. Świetnie sprawdza się w sezonie letnim, gdy obniża temperaturę we wnętrzu do poziomu, który jest do wytrzymania. Co więcej, klimatyzatory posiadają wiele dodatkowych filtrów, dzięki którym nie tylko schładzają powietrze, ale również poprawiają jego jakość. Można więc je stosować nie tylko w sezonie letnim. Jesienią i zimą wiele klimatyzatorów można wykorzystywać jako rekuperatory, czyli urządzenia zatrzymujące ciepło z powietrza, które jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Ma to wpływ na poziom ciepła w pomieszczeniach i pozwala na odciążenie instalacji grzewczych bądź na zastąpienie ich w czasie w miarę ciepłych dni.

Osuszacze usuwają wilgoć

Dobry osuszacz wilgoci to rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w wilgotnych pomieszczeniach. Przyczyn wilgoci we wnętrzach może być całkiem sporo. Nie zawsze mamy wpływ na usunięcie tych przyczyn, możemy więc radzić sobie jedynie ze skutkami. Warto wtedy inwestować w rozwiązania, które będą stale obniżały wilgotność powietrza do akceptowalnego poziomu. Nadmiar wilgoci nie służy bowiem przede wszystkim naszemu zdrowiu. Gdy w pomieszczeniu jest wilgotno, sprzyja to rozwojowi bakterii, pleśni czy grzybów, które negatywnie wpływają na użytkowników. Powodują choroby układu oddechowego, nawracające infekcje i spadek odporności. Dzięki dobremu urządzeniu osuszającemu powietrze możemy mieć pewność, że wilgoć zostanie opanowana.

Czy eksploatacja jest droga?

Klimatyzatory i osuszacze powietrza to urządzenia elektryczne, które do codziennej pracy wymagają pobierania energii. Wiele osób nie chce instalować w swoich mieszkaniach takich urządzeń z obawy o znaczny wzrost rachunków za energię elektryczną. Tymczasem nowoczesne, zaawansowane technologicznie urządzenia, które pochodzą od dobrych producentów, są bardzo wydajne i energooszczędne. Nie pobierają zbyt wiele energii z sieci. Pozwalają na dopasowanie parametrów do indywidualnych potrzeb i rozmiaru wnętrza. Mają wiele funkcji i możliwość optymalnego dopasowania mocy do warunków, w jakich działają. Ani klimatyzacja, ani osuszanie powietrza nie są wcale drogie czy ponad możliwości finansowe przeciętnego gospodarstwa domowego. Kilkadziesiąt złotych więcej na rachunku za prąd to całkiem dobra cena w porównaniu do długiej listy korzyści, jakie dają nam na co dzień klimatyzatory i osuszacze. Mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, na którym przecież nigdy nie powinno się oszczędzać.