Przechowujesz broń w biurze? Jakie certyfikaty musisz posiadać?

Dzięki zrozumieniu otoczenia prawnego związanego z bronią palną na terenie zakładu pracy i upewnieniu się, że istniejące zasady i procedury właściwie uwzględniają posiadanie broni w miejscu pracy, specjaliści do spraw bezpieczeństwa mogą pomóc w promowaniu bezpiecznego środowiska pracy bez naruszania praw swoich pracowników. Przede wszystkim jednak chodzi o upewnienie się, że każdy kto posiada broń i przechowuje ją w pracy – jest do tego upoważniony w oparciu o odpowiednie certyfikaty.

Certyfikat pozwalający na broń jest niezbędny!

W biurze podobnie jak w domu broń należy przechowywać w jednym z tych miejsc:

  • sejf,
  • kaseta,
  • szafa pancerna.

Natomiast, jeśli chodzi o sam certyfikat jest to ten, który potwierdza, że wybrane miejsce przechowywania posiada odpowiednią klasę – to jest minimum S1. Sprzedawca oferujący szafy takie jak Novcan G3/S1/6 spełniające te wymagania, musi certyfikat dołączyć razem z nimi w momencie sprzedaży. Jeśli takiego nie posiada – to automatycznie wskazuje na fakt, iż niemożnością będzie przechowywać broń w biurze w tym rodzaju miejsca.

Większość firm ma swój system i sprzęt bezpieczeństwa lub angażuje stronę trzecią. Jednak pracownicy chcą również zabrać ze sobą broń palną w miejscu pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo osobiste. Każda firma powinna mieć odpowiednie zasady bezpieczeństwa broni.

Każda odpowiedzialna organizacja musi mieć politykę zapobiegania przemocy, która musi obejmować kwestię zarządzania bronią w miejscu pracy. Jeśli taka polityka nie zawiera systemu zarządzania bronią, polityka jest bezużyteczna. Jednak prowokacyjne pytanie przychodzi do organizacji, jeśli wpuszczą broń do swoich pomieszczeń. Chociaż firma nie jest oskarżona o przestępstwa popełnione przez swoich pracowników, może zostać oskarżona o zaniedbanie, stąd ważne jest by posiadać odpowiednie zabezpieczenia i certyfikaty, które to wszystko regulują i nie pozostawia to miejsca na niedomówienia.

Bezpieczeństwo – to najważniejsze!

Istnieją pewne podstawowe zasady bezpieczeństwa broni, które posiadacz broni musi znać podczas konserwacji broni. Ponieważ posiadacze broni nie zawsze są wyszkolonymi oficerami, wiedza jest konieczna. Jako osoba cywilna przed uruchomieniem broni trzeba przejść szkolenie, a także znać zasady i wskazówki.

Traktuj broń jako naładowaną przez cały czas. Masz broń lub ktoś ma broń. Nigdy nie myśl, że są rozładowane, raczej zawsze myśl, że broń jest naładowana i w każdej chwili może dojść do wypadku. Zawsze pamiętaj, im więcej ostrożności, tym większe bezpieczeństwo. Dlatego przed jakimkolwiek użytkowaniem broni, takim jak przechowywanie, zarządzanie lub strzelanie, sprawdź, czy broń jest załadowana, czy nie. Pracodawca jest odpowiedzialny za potwierdzenie bezpiecznego środowiska pracy dla pracowników, a powinno się to zacząć od upewnienia się, że broń obecna w miejscu pracy jest przechowywana w odpowiedni sposób, w miejscu którego klasa jest potwierdzona stosownym certyfikatem.