Coutching – pomysł na biznes

Coaching

Czym jest Coutching?

Na dzisiejszym rynku pracy pojawiła się nowa a jednak znana forma usług  jaką jest coutching. Warto najpierw  pomyśleć  czym on jest.  Jest to według ICF  (International Coach Federation Polska) proces pomagania pojedynczym osoba lub instytucją odkryć i uaktywnić ich potencjał. Pozwala w sposób bardziej  efektywny wykorzystywać naturalny pokłady ludzkich zdolności  tkwiący w danym zespole lub jednostce.

Jak go wykorzystać?

Skoro już wiadomo czym jest słynny coutching jak przekuć to w zloty interes.  Sprawa nie jest wcale taka trudna jeśli tylko masz to „coś’’. Trzeba być osoba zdeterminowaną  i w pełni wierząca w powodzenie sukces. Drugą połową to naturalny dar do kontaktów z ludźmi i empatia to one pozwolą odnaleźć ci się w tym zawodzie. Nie bez znaczenia jest również znajomość  podstaw psychologii. Co prawda do wykonywania tego typu usług nie jest konieczne żadne potwierdzenie posiadanych umiejętności to jednak warto zainwestować w profesjonalny kurs aby być prawdziwym fachowcem w swojej dziedzinie to gwarantuje sukces. Co prawda takie uprawnienia są kosztowne i raz zdobyte ciągle wymagają pogłębiania wiedzy i dalszej edukacji.

Wybór odpowiedniej dziedziny

Jednak ta sfera usług dzieli się na wiele pod-dziedzin i warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej dla siebie  w zależności od tego w czym czujemy się najswobodniej.  Głównymi obszarami działań coutchinu jest biznes oraz życie. W obszarze biznesu możemy wyróżnić coutching kariery, który na naszym rodzimym rynku stale nabiera wartości w tej chwili według ICF zajmuje czwarte miejsce w zakresie usług coutchingowych co stanowi  aż  11% tego rynku. Natomiast sam coutching biznesowy to 22%. Najmniej  z tego obszaru trafia do małych przedsiębiorstw bo tylko 3%.

Rosnąca wartość zdobywa również coutching przywódców pozwalający na specjalne szkolenia dla kadry menadżerskiej i  kierowniczej.  Jednocześnie im mnisza specjalizacja tym trudniej o zdobycie klienta oraz utrzymanie go na dłużej. Jednak  do grona coutchów biznesu nie jest łatwo się dostać.  Tego typu klienci są bardzo wymagający i maja już pewne wyobrażenie na temat świadczonych usług. Gra jest jedna warta świeczki bo wynagrodzenie takiego coucha  biznesu oscyluje w granicach 150  zł za godzinę.

W obszarze couchingu sfer życia prywatnego największa popularnością cieszy się pomoc w zakresie wizji życia i jego poprawy jest to 28 % usług. Ta grupa ma znacznie mniejsze wymagania co do standardów  oferowanych przez trenera. W tym wypadku liczą się przede wszystkim efekty spotkań jest znacznie więcej i cena również musi być niższa bo około 80 zl za godzinną sesje.

Światowe trendy

W odniesieniu do  światowych trendów coraz większą wartością będzie wykazywać się coutching młodych i osób wykluczonych społecznie. Jest to tylko bardzo ogólna specyfika tego typu działalności jednak aby zacząć działać trzeba zainwestować również w odpowiedni  sprzęt, i reklamę.  Sam koszt kursu to około 6500 zl i zdobywanie kolejnych akredytacji również wymaga pewnego nakładu finansowego.  Jednak dobry coutch potrafi zarobić i kilkanaście tysięcy miesięcznie dlatego czas i pieniądze przeznaczone na edukacje procentują.

Biznes indywidualny

Jest to również biznes gdzie to my indywidualnie decydujemy ile chcemy czasu jemu poświęcić  w jaki sposób dojdziemy do celu. Dziedzina jest bardzo elastyczna i sprawia wiele radości osobą lubiącym kontakt z innymi ludźmi. Pozwala się samorealizować i pomagać innym w osiągnięciu nowych horyzontów. Do tego poza kosztami edukacji utrzymanie tego biznesu nie wymaga zbyt wielkich nakładów finansowych co jest sporym ułatwieniem dla osób które nie dysponują dużą ilością wkład własnego. W najbliższym czasie znaczenie tego typu usług będzie rosło bo biznes staje się coraz bardziej wyspecjalizowany a zwykły człowiek coraz trudniej odnajduje się w zawiłościach wymagań pracodawców.

Można ten zawód porównać do takiego lekarza dusz, który pomaga a nie koniecznie próbuje jak psycholog wyciągnąć z nas demony przeszłości. Polecam tego typu działalność również rodzica którzy chcą mieć niezależność. Dobrym pomysłem jest tez polaczenie pracy zawodowej z couchingiem jako dodatkowym zajęciem.

Dlatego jeśli jesteś niezadowolony z obecnej sytuacji albo po prostu czujesz ze odnajdziesz się w tej dziedzinie warto spróbować może to właśnie Ty będziesz pomagał innym osiągnąć swoje cele.