Jak właściwie zorganizować nasze stanowisko pracy?

hires

Na skuteczność i jakość wykonywanych przez nas obowiązków ogromny wpływ ma nasze otoczenie. Ważne jest, aby przestrzeń wokół nas była uporządkowana i przemyślanie zagospodarowana. Jeśli pozwolimy sobie na przebywanie w ciągłym bałaganie, nasza praca będzie o wiele mniej efektywna.

Regularne porządkowanie jest lepsze od sprzątania raz na jakiś czas

Ta zasada odnosi się nie tylko do pomieszczeń biurowych, przeznaczonych do nauki czy pracy, lecz wszystkich obiektów, w których przebywamy. Poświęcenie kilku minut dziennie na wyrzucenie śmieci, posegregowanie dokumentów czy ułożenie przedmiotów na właściwe miejsca wywołają w nas poczucie sprawowania kontroli nad przestrzenią wokół nas. Jest to lepszy sposób na sprzątanie niż gromadzenie kurzu i robienie bałaganu z przekonaniem, że pod koniec tygodnia  i tak będą nas czekać porządki. Zastosowanie się do pierwszej metody spowoduje, że w ciągu miesiąca uda nam się zaoszczędzić przynajmniej kilkanaście godzin wolnego czasu!

Koncentrując się na pokoju, w którym pracujemy, musimy przede wszystkim zadbać o ład i czystość naszego biurka. Powinniśmy ograniczyć ilość rzeczy na nim do minimum. Jego niezbędne elementy to: lampka z regulowanymi stopniami oświetlania, monitor z głośnikami lub laptop oraz przybornik na długopisy, flamastry, podręczne notatki i pozostałe akcesoria biurowe. Większe dokumenty powinny zostać poukładane w specjalnie przeznaczonych do tego segregatorach, które również powinny znajdować się w zasięgu ręki.

Wpływ czynników zewnętrznych na ergonomię pracy

Nie ma nic gorszego od pracy lub nauki w niewywietrzonym pomieszczeniu z zasuniętymi roletami lub żaluzjami. Sama lampka biurkowa nie da tylu pozytywnych rezultatów co naturalne oświetlenie. Na czas świecenia słońca od strony naszego pokoju, okno musi być odsłonięte. Pozytywny wpływ jego promieni na nasze samopoczucie zostało już niejednokrotnie udowodnione, dlatego nie unikajmy kontaktu z nim.

Niezależnie od temperatury i panującego klimatu, pomieszczenie powinno być regularnie wietrzone. Dopiero wtedy będzie nam łatwiej zebrać myśli i skoncentrować się na zadaniu. Oczywiście nie należy przesadzać ze zbyt częstym otwieraniem okna. W okresie jesienno-zimowym może to doprowadzić do przeziębienia. Z kolei w sezonie letnim powinniśmy zachować umiar w używaniu klimatyzacji, o ile jest ona zamontowana w naszym pokoju. Nie wolno tworzyć zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy ilością kresek na zewnątrz i w środku. Takie działania również mogą przyczynić się do wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji do choroby.

Jak powinno w całości wyglądać interesujące nas pomieszczenie?

rolety olsztynPo wyjaśnieniu jak powinno wyglądać idealne rozmieszczenie rzeczy na biurku, musimy skoncentrować się także na innych miejscach w pokoju. Niewskazane jest stosowanie jaskrawych kolorów, które podczas wykonywania obowiązków mogą rozpraszać naszą uwagę. Ściany powinny być pomalowane w stonowanych barwach. Idealnym rozwiązaniem jest wyciszająca i uspokajająca zieleń. Jeśli nie zdecydujemy się na zmianę kolorów, możemy zakupić roślinę doniczkową.
Poza biurkiem nie możemy „zagracać” także innych miejsc w naszym pokoju. Nie traktujmy krzesła jak wieszaka na ubrania, a rozłożonego łóżka jako przechowywalnię dokumentów. Wszystkie rzeczy powinny znajdować się na swoim miejscu.

Wbrew pozorom, odpowiednie ustawienie mebli także wpływa na to, w jaki sposób wykonujemy swe obowiązki. Krzesło powinno zostać umieszczone tak, aby siedząc na nim nie garbić się i nie układać ciała w nietypowych pozach. Fachowe czasopisma i portale co do centymetra wyjaśniają odległość monitora od naszych oczu czy wysokość siedziska krzesła. Oczywiście nie będziemy tego sprawdzać u siebie z linijką w ręku, jednak daje to pogląd na to, że najważniejsza jest wyprostowana sylwetka i dbałość o nasz wzrok.

Wszystkie opisane powyżej metody niewątpliwie dobrze wpłyną na komfort i jakość naszej pracy, pobudzenie obu półkul mózgowych, a także poprawę samopoczucia.