Zalecenia dot. drabin ewakuacyjnych – warto je znać!

Posiadanie drabiny ewakuacyjnej w oknie to jeden ze sposobów na zapewnienie Tobie i Twoim bliskim możliwości szybkiej i bezpiecznej ucieczki w przypadku wybuchu pożaru w domu.

Każdy dom powinien mieć plan awaryjnej ewakuacji. 78% wszystkich zgonów spowodowanych pożarem ma miejsce w pożarach domów, a domownicy mają średnio dwie minuty na ucieczkę, zanim dym i płomienie pochłoną cały dom. Aby uczynić Twój dom bezpieczniejszym, omówimy niektóre funkcje, których potrzebujesz w drabinie ewakuacyjnej, i podamy nasze najważniejsze zalecenia dotyczące drabin, które warto sprawdzić.

Czego szukać w drabinach ratunkowych?

Drabina ewakuacyjna do okna awaryjnego działa tylko wtedy, gdy masz do niej łatwy dostęp, a wszyscy członkowie Twojej rodziny mogą z niej bezpiecznie korzystać. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas porównywania dostępnych opcji.

Weź pod uwagę wysokość domu. Wybierz wysokość odpowiednią przypadku domów dwupiętrowych i wyższą w przypadku domów trzypiętrowych. Znajdź drabinę, która jest lekka i kompaktowa, dzięki czemu możesz ją łatwo przenosić i przechowywać. Poszukaj drabiny, która może unieść co najmniej kilkaset kilogramów, aby wielu członków rodziny mogło z niej korzystać w tym samym czasie.

Upewnij się, że drabina ma właściwości antypoślizgowe dla dzieci lub starszych domowników mających problemy z poruszaniem się. Sprawdź, czy nie ma podpórek drabiny, zwanych także stabilizatorami drabiny. Te występy utrzymują szczeble drabiny z dala od ściany domu, dając wystarczająco dużo miejsca na bezpieczne oparcie i stabilizując drabinę w celu bezpiecznego zejścia.

Używanie i przechowywanie drabin ewakuacyjnych

Drabina ewakuacyjna może być niewygodna w użyciu, więc upewnij się, że ją przetestujesz przed nagłą sytuacją. Gdy skończysz kupować drabiny bezpieczeństwa, wypróbuj je w odpowiednim oknie. Niech każdy członek rodziny wystawi drabinę przez okno i wyjdzie. Przechowując przenośną drabinę ewakuacyjną, trzymaj ją złożoną w pudełku. Zawsze umieszczaj drabinę lub skrzynkę w pobliżu okna, z którego ewentualnie zamierzasz skorzystać.

Jako właściciel domu musisz wiedzieć, że zawsze priorytetem jest ochrona rodziny przed ogniem i innymi sytuacjami kryzysowymi. Skorzystaj z dzisiejszego łatwego dostępu do najlepszych drabin ewakuacyjnych, aby mieć pewność, że Ty i Twoi bliscy będziecie mogli bezpiecznie i szybko wyjść podczas pożaru. Aby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie i zapobieganiu pożarom, szukaj samodzielnie dodatkowych źródeł wiedzy na ten temat.

Jak mogę zapobiec pożarowi domu?

Zapobieganie pożarom domów wymaga rutynowej konserwacji, starannego planowania i zdrowego rozsądku. Zacznij od uważnego wykonywania czynności, takich jak gotowanie i ogrzewanie domu. Upewnij się, że alarmy przeciwpożarowe i dymowe są aktualne, sprawdź piekarnik, grill i inne duże urządzenia. Są też specjalne urządzenia i aplikacje, które mogą powiadomić Cię o niebezpieczeństwie, nawet gdy nie ma Cię w domu. Być może jest to jedno z dodatkowych zabezpieczeń, o jakich warto pomyśleć.