Polacy a logistyka związana z Eurotunelem – jaki to ma związek?

Tunel pod kanałem La Manche zapewnia szybką, częstą i niezawodną trasę, która każdego roku kosztuje 138 miliardów euro handlu i 21 milionów pasażerów. Nie da się tego ukryć, że EuroTunel naprawdę zmienił sposób funkcjonowania transportu i logistyki na całym kontynencie, a Eurotunel bilety są jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz – również przez Polaków.

EuroTunel – co się zmieniło w logistyce naszego kontynentu?

Od momentu otwarcia w 1994 roku świat produkcji uległ transformacji: logistyka obejmująca cały kontynent, zintegrowane łańcuchy dostaw, komponenty przemieszczane przez kilka granic, produkty sprzedawane w państwach członkowskich bez ceł. Towary nie podlegają opóźnieniom celnym, a kierowcy i pasażerowie szybko przekraczają granice. Ponieważ normą jest produkcja just-in-time i just-in-sequence, żywność i napoje są dostarczane świeże o każdej porze dnia i nocy, aby zaspokoić potrzeby konsumentów.

To wciąż nie wszystko! Dostawy ekspresowe są dostępne dla kupujących online w ciągu 24 godzin. Mało tego, zabiegi lecznicze można przygotować z jednej strony i wykonać z drugiej tego samego dnia, a wymagający turyści i biznesmeni korzystają z opcji szybkich i częstych podróży.

Jaka jest jednak wartość bezwzględna tego połączenia transportowego z określonymi sektorami przemysłu i poszczególnymi krajami?

Firma EY Economic Advisory zakończyła jakiś czas temu drugi z dwuczęściowego projektu badawczego poświęconego śladowi gospodarczemu tunelu pod kanałem La Manche i jego znaczeniu dla kluczowych sektorów i regionów przemysłowych w UE, dzięki czemu możemy nieco bardziej poznać pełną odpowiedź na to zapytanie. Tym bardziej, że przytoczony tutaj raport mierzy wartość ekonomiczną EuroTunelu pod względem czynników takich jak:

• prędkość,
• częstotliwość,
• niezawodność.

Co ciekawe, ta sama firma jakiś czas temu zapraszała również na naprawdę interesujące warsztaty dla interesariuszy wysokiego szczebla w celu omówienia przyszłości handlu i turystyki przez tunel pod kanałem La Manche. Można było tam znaleźć odpowiedzi na różne nurtujące w tym temacie pytania, takie jak między innymi to, jak ważne jest szybkie łącze transportowe o wysokiej częstotliwości w łańcuchach dostaw UE i obecnym modelu przemysłowym. Można też z tego wysnuć, które sektory gospodarki czerpią największe korzyści z tunelu pod kanałem La Manche i jaki byłby wpływ ograniczenia wyposażenia zapewnianego przez tunel. Warto też szukać odpowiedzi na pytanie o to, które kraje są najbardziej zależne od tunelu pod kanałem La Manche w zakresie handlu i turystyki i jaki byłby wpływ usunięcia ułatwień w zakresie prędkości i częstotliwości transportu oraz w jaki sposób można założyć, że po Brexicie korzyści płynące z czasu spędzonego przez tunel pod kanałem La Manche zostaną utrzymane dla handlu i turystyki.

To dość interesujące zagadnienia nie tylko dla Francuzów i Brytyjczyków, ale też dla wszystkich Europejczyków – z Polakami korzystającymi z tego rozwiązania włącznie.