5 powodów dla których warto wdrożyć system CRM

Każdy przedsiębiorca marzy o tym, by jego biznes rozwinął skrzydła i odniósł sukces. Cel ten nie jest łatwy do osiągnięcia zwłaszcza wtedy, kiedy jako właściciele mamy na głowie mnóstwo spraw i jeszcze więcej decyzji do podejmowania. Ludzka pamięć bywa zawodna, a poleganie na pracownika nie zawsze dobrze się kończy. Im więcej kwestii do rozpatrzenia, osób do sprawdzania i klientów do obsłużenia, tym trudniej poradzić sobie z owocnym dbaniem o własną firmą. Czy nowoczesne rozwiązania, takie jak aplikacje CRM mogą pomóc przedsiębiorcom w codziennych zmaganiach? Sami zobaczcie.

1. Coraz więcej klientów do „ogarnięcia”

Jeśli Twojej firmie wiedzie się coraz lepiej, to znaczy, że masz coraz więcej klientów. A taka postać rzeczy zmusza do większego skupienia i rozważnego gromadzenia danych o poszczególnych kontrahentach. Zapisywanie ważnej kwestii jak np. numery telefonu, spostrzeżenia czy po prostu imię i nazwisko klienta w stosach notesów lub na łatwo gubiących się małych, biurowych „karteczkach” to nieporozumienie. W taki sposób można współpracować z dwoma, trzema klientami, nie zaś ze stale rosnącą bazą osób, korzystających z Twoich usług. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do firmy systemu CRM, w którym łatwo umieścisz dane kontaktowe do klienta, dodasz notatki lub pliki.

5-powodow-ze-warto-wdrozyc-crm-2

2. Każdy mówi – on miał to zrobić

W Twojej firmie pracują różni ludzie? Zatem z pewnością zdążyłeś zauważyć, że każdy z nich jest inny. Ma różne tempo i jakość pracy, a także w różny sposób trzeba nim kierować. Czy zdarzają Ci się sytuacje tzw. przerzucania odpowiedzialności, kiedy zlecasz zadanie do wykonania grupie pracowników i każdy myśli, że nie mówisz właśnie do niego, i ktoś inny się tym zajmie? Gdy nadchodzi moment weryfikacji, okazuje się, że praca nie została wykonana i będziesz musiał przekazać klientowi, że nie wyrobiliście się w czasie. Nieprzyjemne prawda? O ileż łatwiej byłoby, gdybyś miał narzędzie przypisujące konkretnego pracownika do danego zadania? Odpowiedzialność spoczywałaby wtedy na jednej osobie, która z pewnością czułaby się bardziej zmobilizowana do jego wykonania. Systemy CRM zazwyczaj mają taką funkcję, dzięki czemu nie dość, że możemy przypisywać osobę do zlecenia, to jeszcze system będzie jej o danym zadaniu przypominał.

3. Jak mam sprawdzić sprzedawców?

W Twojej firmie są zatrudnione osoby odpowiedzialne za sprzedaż? Z pewnością nie raz zastanawiasz się, jakie są ich wyniki. Czy praca tych osób cokolwiek wnosi do Twojej firmy i czy faktycznie są efektywni? Kiedy z nimi rozmawiasz, wszystko wydaje się w porządku, jednak o ile lepiej byłoby, gdybyś mógł sprawdzić wyniki sprzedażowe swoich handlowców na przestrzeni czasu. Taka funkcjonalność jest często wykorzystywana w systemach CRM i nazywana Raportowaniem. Niektóre z aplikacji, które ją wykorzystują, np. miniCRM, w przystępny i estetyczny sposób prezentuje odbiorcy wyniki działań osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmie. Dzięki temu jako właściciel, możesz sprawdzić, którzy klienci są najważniejsi dla Twojego biznesu oraz którzy zostali zaniedbani.

kontrola-sprzedawcow

4. Wyjazdów coraz więcej

Pozyskiwanie kontaktów biznesowych wiąże się zwykle z wyjazdami. Jeśli często jesteś poza biurem, zdobywasz nowe kontakty i informacje przydatne dla Twojego przedsiębiorstwa, to gdzie je zapisujesz? W papierowym notesie? Nawet jeśli używasz do tego smartfona, a po przyjściu do biura spisujesz dane na kartkę lub do edytora tekstowego w laptopie, to zajmuje to Twój czas dwukrotnie. Nie łatwiej byłoby od razu umieścić pozyskane kontakty w systemie, do którego Twoi pracownicy mają dostęp w czasie rzeczywistym? Użyteczność takiej funkcji będzie jeszcze większa, kiedy od razu z poziomu telefonu (aplikacji mobilnej CRM) będziesz w stanie wprowadzić dane go swojego firmowego systemu CRM.

5-powodow-ze-warto-wdrozyc-crm

5. Jeden dział ma daleko do drugiego

Ostatni z powodów, dla których warto rozważyć wprowadzenie systemu CRM do firmy, to problem w kontaktach między działami firmy. Jeśli poszczególne działy Twojego przedsiębiorstwa miewają kłopoty z porozumiewaniem się, ich biura są daleko od siebie lub pracownicy nie mają czasu na wędrowanie od biurka do biurka, wtedy bardzo przydatny byłby komunikator wewnętrzny. Systemy CRM zazwyczaj są wyposażone w taką funkcjonalność, dzięki czemu ułatwiają pracę i komunikację między pracownikami.

Jeśli rozważasz wdrożenie do swoje firmy aplikacji CRM, postaraj się, by była ona na tyle prosta, żeby jej przyswojenie nie zajęło dużo czasu Twoim pracownikom i Tobie. Prosty oraz intuicyjny, a jednocześnie funkcjonalny i mobilny jest miniCRM. Przetestuj go za darmo i zobacz, jak bardzo ułatwi Ci pracę.

Źródła zdjęć: pixabay.com, pexels.com