Kurtki strażackie dla OSP i PSP

Zawód strażaka niemal od zawsze budzi respekt i podziw wśród ogółu społeczeństwa. W Polsce straż pożarna, dawniej nazywana strażą ogniową dzieli się w głównej mierze na dwie grupy, czyli na zawodowe formacje Państwowej Straży Pożarnej (w skrócie PSP), a także na ochotnicze jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (w skrócie OSP). Strażacy nie tylko zajmują się gaszeniem pożarów i prewencją ogniową, ale również usuwają skutki różnych klęsk żywiołowych, wypadków, czy też katastrof. Warunki pracy każdego strażaka są zatem ekstremalne, a co za tym idzie każdy strażak potrzebuje odpowiedniej dla swojego zawodu odzieży.

Rodzaje kurtek strażackich

Jednym z podstawowych elementów ubioru strażaka jest kurtka. Warto jednak zauważyć, że istnieje kilka rodzajów kurtek strażackich, które znacznie różnią się od siebie. Pierwszym rodzajem kurtek dla strażaka są te, które stosowane są podczas akcji ratunkowych. Tego typu kurtki są wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, a także na ogień i wodę. Kurtki stosowane podczas akcji są wyposażone w dużą ilość kieszeni i niewątpliwie ich głównym zadaniem jest ochrona strażaka niezależnie od sytuacji w jakiej się znalazł. Kolejnym rodzajem kurtek strażackich są te nieco bardziej wyjściowe, czyli kurtki galowe bądź mundurowe. Warto pamiętać, że strażacy często uczestniczą również w różnego typu ceremoniach i wydarzeniach. Wówczas strój stosowany podczas akcji ratunkowych byłby mało komfortowy i niezbyt elegancki. Następnym rodzajem kurtek strażackich są kurtki, które każdy strażak może nosić na co dzień, gdy nie uczestniczy w żadnej akcji, ani ceremonii. Tego typu kurtki strażackie cechują się przede wszystkim ogromną wygodą.

Kurtka dla strażaka do użytku codziennego

Kurtka dla strażaka, którą ten może założyć w nieco luźniejszych sytuacjach niż akcje, czy też oficjalne wydarzenia również musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim codzienna kurtka strażacka musi być wykonana z dobrej jakości materiału oraz posiadać odpowiednie oznaczenia np. napis straż pożarna, napis osp bądź musi zawierać logo/herb danej jednostki. Jednakże należy pamiętać, że nie tylko materiał takiej kurtki musi być wysokiej jakości, ale także sam napis. Wybierając kurtkę strażacką warto zatem zaznajomić się jaką techniką został na nią naniesiony napis. Obecnie najtrwalszą techniką jest haft komputerowy. Kurtki strażackie do codziennego użytku muszą być wytrzymałe i komfortowe tylko wtedy są w stanie służyć strażakowi w odpowiedni sposób przez długi czas.

Kurtka strażacka z napisem wykonanym techniką haftu komputerowego

Niewątpliwie praca strażaka jest bardzo wymagająca, dlatego też odpowiedni dobór jego garderoby jest bardzo ważny. Produkty tego typu nie mogą być nie trwałe i szybko ulegać zniszczeniu. Strażak podczas wykonywania swoich obowiązków nie może martwić się dodatkowo o swój strój i czy ten odpowiednio sprawdzi się w danej sytuacji. Dotyczy to także kurtek strażackich noszonych przez strażaków na co dzień. Obecnie cieszącą się dużą popularnością taką kurtką strażacką jest zapinana na zamek kurtka strażka Softshell z wyhaftowanym komputerowo napisem STRAŻ. Kurtka Softshell została wyposażona w trzy kieszenie zapinane na zamek. Ponadto pomimo iż kurtka sama w sobie jest lekka to składa się z dwóch warstw: warstwy zewnętrznej oraz warstwy wewnętrznej. Dzięki temu kurtka charakteryzuje się dużą wytrzymałością, a sam strażak czuje się w niej komfortowo.

Jak wcześniej wspomniano kurtka tego typu posiada napis bądź logo wykonane w technice haftu komputerowego. Jednakże warto wiedzieć, że haft haftowi nie równy. Oznacza to, że jakość i wytrzymałość haftu jest zależna od innych czynników m. in.: od jakości nici. Kurtka posiada haft wykonany niemieckimi nićmi, które wykazują się odpornością na pranie, prasowanie, a także na zmienne warunki atmosferyczne. Nici te nie farbują, a sam haft pozostaje niezmienny nawet po długim okresie użytkowania. Co więcej tego typu kurtki są przeważnie czarne, ale haft może być wykonany w różnej kolorystyce np. białej, żółtej, a także srebrnej

Polecamy:
Monitoring przeglądów – jak przekłada się na bezpieczeństwo pracy?
Podnośnik nożycowy elektryczny, hydrauliczny czy spalinowy? Porównanie