Monitoring przeglądów – jak przekłada się na bezpieczeństwo pracy?

Bezpieczeństwo jazdy samochodem jest bezpośrednio uzależnione od jego stanu technicznego. Troska o regularne zlecanie przeglądów okresowych jest szczególnie ważna dla firm dysponujących flotą pojazdów. W tym przypadku każdy dzień przestoju spowodowanego awariami oznacza straty finansowe. Sprawdź, jak uniknąć takich sytuacji.

Przegląd techniczny samochodu ciężarowego – dlaczego jest tak ważny?

Konieczność zlecania okresowych przeglądów samochodów ciężarowych wynika z przepisów ustalanych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Badanie okresowe ma na celu wyeliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny jest niezadowalający. Chodzi przede wszystkim o to, by po drogach nie poruszały się samochody mogące zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. 

Niestety nie każda firma zarządzająca flotą pojazdów dba o to, by były one w dobrej kondycji. To samo dotyczy użytkowników aut prywatnych. Organy państwowe muszą zatem kontrolować, czy samochody na polskich drogach spełniają minimalne wymogi dotyczące sprawności. Przegląd techniczny samochodów (o dowolnych parametrach i przeznaczeniu) jest bardzo ważnym obowiązkiem każdego właściciela. Co więcej, za jego zaniedbanie grożą surowe kary, łącznie z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego – czyli brakiem możliwości kontynuowania jazdy. 

Przegląd samochodu ciężarowego – jak przebiega?

Okresowy przegląd samochodu ciężarowego, przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony należy przeprowadzać co roku. Pierwszy przegląd techniczny ciężarówki jest natomiast konieczny przed upływem 3 lat od dnia jej pierwszej rejestracji.

Podczas badania diagnosta sprawdza między innymi:

 • zgodność numerów w dowodzie rejestracyjnym z numerem VIN,
 • układ kierowniczy,
 • sprawność i działanie hamulców,
 • stan ogumienia,
 • stan nadwozia,
 • sprawność oświetlenia, prawidłowe ustawienie i natężenie światła,
 • stan zawieszenia,
 • działanie silnika,
 • układ wydechowy – sprawność i głośność,
 • dodatkowe wyposażenie – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy,
 • pasy bezpieczeństwa.

Przegląd techniczny samochodu ma na celu wykrycie ewentualnych usterek. Jeśli wyjdą one na jaw, właściciel ma obowiązek je usunąć i ponownie podejść do badania. Jedynie przejście kontroli z wynikiem pozytywnym uprawnia do dalszego użytkowania pojazdu.

Przegląd techniczny ciężarówki – jak o nim nie zapomnieć?

Osoby zarządzające jednym lub kilkoma pojazdami zwykle nie mają problemu, aby pamiętać o konieczności zlecania przeglądu technicznego samochodu, tym bardziej że należy je wykonywać nie częściej niż raz w roku. W firmach, które wykorzystują kilkanaście lub kilkadziesiąt aut, sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

Warto pamiętać, że brak aktualnego przeglądu technicznego samochodu wyłącza pojazd z możliwości użytkowania, czyli, w przypadku firm, z wykonywania pracy. Zapomnienie o terminie badania jest więc sytuacją bardzo niekorzystną. Należy też wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa – jazda niesprawną ciężarówką stanowi ryzyko zarówno dla jej kierowcy i ładunku, jak też dla innych uczestników ruchu. 

Warto zatem wykorzystać funkcjonalności systemów monitoringu GPS, które pozwalają na ustawienie przypomnienia o zbliżającym się przeglądzie technicznym samochodu ciężarowego. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku firm, które wykorzystują wiele pojazdów – dzięki temu nie muszą obawiać się, że brak aktualnego badania technicznego spowoduje przestoje w pracy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa monitoring przeglądów? Przejrzyj ofertę GEONAVI i sprawdź, co możesz zyskać.

Woreczki celofanowe na prezenty – prosty sposób na pakowanie upominków
Dlaczego warto skorzystać z usług firmy konsultingowej?