Podnośnik nożycowy elektryczny, hydrauliczny czy spalinowy? Porównanie

Podnośniki nożycowe są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach. Pozwalają one na wynoszenie pracowników na znaczne wysokości. Na rynku istnieją podnośniki zasilane na wiele różnych sposobów. Jaki model wybrać?

Podnośnik nożycowy elektryczny

Podnośnik nożycowy elektryczny działa w oparciu o ładowany akumulator. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, gdy prace są wykonywane w zamkniętych pomieszczeniach. W takich miejscach nie można bowiem zastosować urządzeń spalinowych.

Podnośnik nożycowy elektryczny ma dość ograniczony zasięg, jednak jest doskonałym wyborem w trakcie pracy w pomieszczeniach oraz na zewnątrz, zwłaszcza gdy jest sucho. Takie urządzenie wymaga jednak regularnego ładowania. Sprawdzi się ono podczas prac, po których następuje wystarczająco duża przerwa na uzupełnienie akumulatora.

Podnośnik nożycowy hydrauliczny

Podnośnik nożycowy hydrauliczny jest natomiast najbardziej podstawową wersją takiego urządzenia. Sprawdza się on raczej podczas sporadycznych prac. Do podnoszenia kosza konieczne jest pompowanie z wykorzystaniem specjalnej wajchy, która znajduje się na dole. Mechanizm ten jest wymyślony w taki sposób, by nie było to trudne. Podnoszenie urządzeń hydraulicznych jest jednak dość czasochłonne. Takie podnośniki sprawdzą się więc jako uzupełnienie wyposażenia firmy, która na co dzień pracuje w inny sposób.

Podnośnik nożycowy spalinowy

Podnośnik nożycowy spalinowy jest urządzeniem, które może działać bez przerwy zdecydowanie najdłużej. Wystarczy tylko uzupełniać zapas paliwa, gdy zacznie go brakować. Taki sprzęt ma jednak bardzo ważną wadę, przez którą nie pozwala na zastosowanie w dowolnym miejscu. Mowa tu bowiem o tym, że podczas działania wydziela on spaliny.

Podnośnik nożycowy spalinowy nie sprawdzi się w zamkniętych pomieszczeniach. Wydzielane spaliny mogłyby doprowadzić do zatrucia pracowników. W takich miejscach jedyną opcją jest podnośnik hydrauliczny lub elektryczny.

Podnośnik nożycowy spalinowy sprawdzi się natomiast na świeżym powietrzu. W takim miejscu może on okazać się znacznie wydajniejszy niż model zasilany energią elektryczną. Często koszty eksploatacji takiego urządzenia są niższe.

Jaki rodzaj podnośnika nożycowego wybrać?

Wybór odpowiedniego podnośnika nożycowego to kwestia bardzo indywidualna. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, gdzie będzie wykorzystywana dana maszyna. Bardziej uniwersalne są podnośniki elektryczne, ale nie sprawdzą się one wszędzie. Znaczenie ma też czas trwania prac oraz ewentualne dystanse, jakie musi pokonać maszyna.

Wiele firm decyduje się na wynajem podnośników nożycowych spalinowych lub elektrycznych. To świetny wybór w sytuacji, gdy każde zlecenie realizowane przez przedsiębiorstwo różni się od pozostałych. Wówczas można samodzielnie decydować, jaki rodzaj podnośnika zostanie użyty w danym przypadku – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników.

Czasami najlepszym wyborem jest zainwestowanie w różne rodzaje podnośników. Jeśli jednak praca danej firmy jest nastawiona jedynie na zlecenia na świeżym powietrzu, dobrze sprawdzi się sam model spalinowy. Analogicznie jest także w przypadku działań wykonywanych wyłącznie w budynku.

Czy warto mieć wirtualne biuro?
Jak pieczątki przydają się w firmie?