Sposoby finansowania inwestycji mieszkaniowych przez deweloperów

Wybudowanie nieruchomości to duże wyzwanie finansowe dla dewelopera niezależnie od jego renomy na rynku. Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko: zasoby finansowe, popyt i podaż na nieruchomości, zmienne koszty materiałów budowlanych i koniunktura na rynku. Jak deweloperzy finansują swoje inwestycje? Jeśli jesteś deweloperem, inwestorem lub wynajmującym, masz do dyspozycji szereg środków finansowych, które pomogą Ci rozpocząć kolejny projekt. Ale nawet dla doświadczonych deweloperów alternatywny rynek pożyczek może wydawać się duży i złożony, dlatego inwestycję należy solidnie przeanalizować – radzą eksperci z https://republikawnetrz.pl/.

Kredyty hipoteczne lub deweloperskie

Komercyjne kredyty hipoteczne można wykorzystać na zakup nieruchomości komercyjnych, takich jak sklepy, biura i magazyny – prawie wszystko, co nie jest prywatną własnością mieszkaniową. Mówiąc ogólnie, działają one tak samo, jak prywatne kredyty hipoteczne, pomagając rozłożyć koszty dużego zakupu w czasie, zwykle na kilka lat. Najprostsze komercyjne kredyty hipoteczne są zaciągane przez istniejące firmy, które chcą kupić własne lokale, w których firma już działa. Typowym przykładem może być dentysta, który chce kupić budynek, w którym prowadzi gabinet – zamiast płacić duże kwoty czynszu, wolałaby posiadać nieruchomość, ale nie może sobie pozwolić na jej całkowite opłacenie. Ta opcja jest dostępna również dla deweloperów, którzy chcą zainwestować w budowę całego biurowca czy nieruchomości pod kupno. Kredyty deweloperskie przyznawane są na podobnych zasadach, jak kredyty dla osób fizycznych z tym, że kwota zadłużenia jest o wiele wyższa. Kredytem deweloperskim można finansować np. budowę domów jednorodzinnych, powierzchni biurowych czy lokali użytkowych. Oprocentowanie kredytu jest zależne od banku, okresu kredytowania, ryzyka związanego z inwestycją i posiadanego wkładu własnego.

(Zobacz pomysły na inwestycje – https://republikawnetrz.pl/inwestycje-w-trakcie-sprzedazy/)

Finansowanie pomostowe lub rozwojowe

Kolejnym rodzajem finansowania w ramach nieruchomości jest finansowanie pomostowe lub rozwojowe. Może to oznaczać wszelkie krótkoterminowe finansowanie, które pomaga pokryć koszty budowy i rozwoju. Te dwa terminy w znacznym stopniu się pokrywają i mogą wydawać się wymienne, ale istnieją między nimi różnice. Najważniejszą rzeczą, która decyduje o tym, czy potrzebujesz finansowania pomostowego, czy finansowania rozwoju, jest to, jak „ciężki” będzie projekt.

Finansowanie nieruchomości w praktyce

W zależności od rodzaju projektu, który chcesz rozpocząć, dostępnych jest wiele opcji finansowania. Możesz skorzystać z tzw. pomostu, który finansuje 3–24 miesiące kosztów budowy, a czasem oferuje opcję późniejszej konwersji na hipotekę. Ten rodzaj produktu obejmowałby większość lekkich i ciężkich remontów.

Następnie w przypadku bardziej obszernych projektów można znaleźć „finansowanie rozwoju” na pokrycie zarówno zakupu gruntu, jak i kosztów budowy. Na przykład, jeśli deweloper chce kupić działkę to, pożyczkodawca może sfinansować 50% zakupu działki i 70% budowy. Pamiętajmy, że w takim przypadku niezbędny jest wkład własny.

Doświadczeni deweloperzy, którzy działają jako wynajmujący, mogą również wykorzystać

posiadaną już własność do zabezpieczenia pożyczek. Mając wystarczającą ilość kapitału własnego w swoim portfelu, mogą uzyskać środki finansowe na zakup większej liczby nieruchomości – co pozwala na powiększenie portfela nieruchomości bez zaciągania kredytów.

Najważniejsze, aby wybrać sposób finansowania, który będzie bezpieczny, pozwoli uniknąć wszelkich komplikacji i doprowadzi naszą inwestycję do końca.