Jak zmienić pracę? Przygotuj się na zmiany.

Nawet w najlepszej pracy przychodzi dzień, w którym dopaść nas może uczucie wypalenia zawodowego. Wykonywanie tych samych obowiązków przez długie lata zaczyna nużyć i męczyć bardziej, niż dotychczas. To znak, że czas rozejrzeć się za nowym pracodawcą. Jak przygotować się do zmiany?

Otwórz się na zmiany, zdobądź nowe kompetencje

Pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian w swoją karierę zawodowa, jest otwarcie się na nowe możliwości. Zastanów się, w jakiej dziedzinie chcesz się realizować. Pod uwagę weź także zajęcia, które są odległe od tego, co należało do Twoich dotychczasowy obowiązków.
Sprawdź, czy są zawody, w których możesz wykorzystać swoje kompetencje i realizować pasje, a o które do tej pory nie zaistniały w Twojej świadomości. Przejrzyj oferty pracy dostępne w serwisach internetowych, np. Pracuj.pl i zobacz, które zajęcie przyniesie Ci najwięcej satysfakcji.
Wpadła Ci w oko praca, do której nie masz kwalifikacji? Nic straconego. Poświęć trochę czasu na ich zdobycie. Rozejrzyj się, czy w okolicy organizowane są kursy i szkolenia. A może funkcjonuje uczelnia wyższa lub szkoła wieczorowa, w której możesz zdobyć brakujące wykształcenie?
Dowiedz się, jakie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe funkcjonują w Twoim otoczeniu. Być może warto będzie wstąpić w jej szeregi, by zdobyć dodatkowe kompetencje lub umiejętności przydatne w nowej pracy.

Zaktualizuj CV

Zdobycie nowych kwalifikacji, wykształcenia i kompetencji wymagają wprowadzenia zmian w CV. Nie zapomnij zaktualizować tego dokumentu, zanim powysyłasz go w ramach odpowiedzi na oferty pracy.
Aktualizując dokumenty aplikacyjne zastanów się, czy odkąd powstała poprzednia wersja nie pojawiły się nowe osiągnięcia i sukcesy, o których warto byłoby wspomnieć w swojej autoprezentacji przed potencjalnym pracodawcą.
Dobrze przemyśl argumenty, którymi uzasadnisz decyzję o zmianie pracy. Wspomnij o nich w Liście Motywacyjnym i miej pewność, że rekruterzy zapytają Cię o to podczas rozmowy kwalifikacyjnej.