Czy aby pożyczyć zawsze należy okazać zaświadczenie o zarobkach?

Dostępne dane wskazują, że o wzięciu pożyczki często myślimy z wyprzedzeniem i staramy się do tego przygotować. Jednak nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki komfort jakim jest czas, gdyż pojawiają się sytuacje losowe, które potrafią znacząco zredukować czas do namysłu. Dodatkowo okazuje się, że jednym z formalnych wymogów pożyczkodawcy jest dostarczenie mu zaświadczenia o zarobkach. Niestety wiele osób ma z tym zauważalny problem. Zatem czy istnieje możliwość otrzymania pożyczki bez wspomnianego zaświadczenia?

Konieczność dostarczenia zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia

Jednym z podstawowych dokumentów, jaki należy złożyć ubiegając się o pożyczkę np. w banku, jest z pewnością potwierdzenie dochodów. Powinniśmy mieć świadomość, że bardzo często bez tego dokumentu nie uda się pożyczyć pieniędzy, a w szczególności wysokich sum. Wiarygodność i stabilność to są wyjątkowo cenione w świecie finansów.

Skąd zdobyć zaświadczenie o zarobkach?

Wielokrotnie okazuje się, że osoba ubiegająca się o pożyczkę nie wie, że takie zaświadczenie jest potrzebne. W przypadku mniejszych lub średnich kwot pożyczek, pożyczkodawcy, w szczególności pozabankowi, nie wymagają już takich potwierdzeń od swoich klientów. Jest to spore ułatwienie, które sprawia, że cała procedura weryfikacji przebiega szybko i sprawnie, a decyzja pojawia się niedługo potem.

Jednak jeżeli takie zaświadczenie o zarobkach jest wymagane, gdzie można je zdobyć?

W tym celu należałoby udać się do swojego pracodawcy. To właśnie kadry upoważnione są do tego, aby taki dokument nam wydać. Jest on sporządzony na podstawie aktualnej umowy obowiązującej pomiędzy nami, a przedsiębiorstwem w którym jesteśmy zatrudnieni.

Czy zawsze należy okazać potwierdzenie dochodu?

Warto pamiętać, iż nie zawsze podczas ubiegania się o pożyczkę należy przedstawić zaświadczenie o osiąganych zarobkach i posiadanym zatrudnieniu. Coraz liczniejsza grupa pożyczkodawców pozabankowych, a w szczególności tych, którzy świadczą usługi pożyczkowe od lat i mają spore doświadczenie, nie wymaga takich formalności.

Nie możemy zapominać o tym, iż wspomniane zaświadczenie może okazać się niemożliwe do zdobycia dla klientów, którzy nie pozostają w stosunku pracy z jakimkolwiek przedsiębiorstwem. Dosyć powszechne jest unikanie podpisywania umów, a tak zwana “praca na czarno” niestety w tym przypadku okazuje się nietrafiona. W świetle prawa nie jesteśmy zatrudnieni, dlatego jeżeli ktoś nam wypłaca nawet jakąkolwiek zapłatę za wykonywane przez nas obowiązki, nie możemy zdobyć od pracodawcy żadnego potwierdzenia.

Kiedy ubiegać się o pożyczkę bez zaświadczenia o wynagrodzeniu?

Jeżeli decydujemy się na niską kwotę pożyczki, która ma przykładowo zaspokoić tylko bieżące potrzeby lub też nieprzewidziany wydatek, najszybciej będzie zdecydować się na współpracę z firmą, która nie będzie wymagała pliku dokumentów.

Pomiędzy gąszczem ofert różnego rodzaju, znajdziemy pożyczki na dowód, oczywiście bez zaświadczeń. W przypadku tych ofert niezbędny będzie dowód tożsamości i wypełnienie krótkiego wniosku. O ile  nie zażyczymy sobie inaczej, to cała procedura zostanie przeprowadzona przez internet.

Umowę podpisuj świadomie

Podczas podpisywania umowy o przyznanie pożyczki warto zwrócić dokładną uwagę na wszystkie klauzule. Choć czasy „szarych eminencji” pozabankowych już przeminął to jednak dobrze jest mieć oczy z tylu głowy i mimo wszystko dbać o swój interes podwójnie.

W szczególności zwróć uwagę na koszt pożyczki z uwzględnieniem takich opłat jak prowizja, odsetki, opłata przygotowawcza bądź innego rodzaju opłaty administracyjne.

Pożyczając po raz pierwszy upewnij się, że firma z jakiej korzystasz ma w swojej ofercie promocję,  dzięki której pożyczysz za 0 zł.