Zdolność kredytowa

Wiele osób w dzisiejszych czasach żyje na kredyt, spłaca kredyty hipoteczne, samochodowe czy gotówkowe. Kredyty nie są niczym złym i niewskazanym, ale pod warunkiem, że mamy zdolność kredytową i mamy pewność, że nie będziemy mieć problemu z comiesięczną spłatą rat. Zanim jednak sięgniemy po jakikolwiek kredyt i otrzymamy dodatkowe finansowanie, bank bardzo dokładnie sprawdzi naszą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa jest jednym z parametrów, na podstawie których banki rozpatrują wnioski kredytowe swoich klientów. Na zdolność kredytową ma wpływ całe mnóstwo czynników. Przede wszystkim ważne jest stabilne zatrudnienie oraz odpowiedni poziom zarobków. Im wyższe, tym większe szanse na kredyt w takiej wysokości, jaka nas interesuje. Warto jednak mieć świadomość, że banki często odrzucają wnioski kredytowe klientów, którzy mają obiektywnie bardzo wysokie zarobki. Ich zdolność kredytowa przy tych zarobkach może być bowiem dosyć niska.

Co osłabia zdolność kredytową?

Naszą zdolność kredytową obniżają przede wszystkim stałe, comiesięczne wydatki, jakie ponosimy w związku z chociażby opłatami za mieszkanie czy innymi niezbędnymi sprawami. Istotne są również inne kredyty czy pożyczki, a nawet zakupy na raty. Może się bowiem okazać, że pomimo obiektywnie wysokich zarobków, w rzeczywistości nasze możliwości finansowe są niewielkie. Wiele osób spłaca wiele kredytów, pożyczek i comiesięcznych rat, które w sumie są dosyć poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Dla banku jest to informacja, że wnioskodawca może nie podołać spłacie kolejnej raty i najczęściej taki wniosek odrzuca. Jeśli więc chcemy wnioskować w banku o jakiś ważny dla nas kredyt, jak chociażby kredyt hipoteczny, warto najpierw poświęcić nieco czasu na podniesienie zdolności kredytowej. Polega to przede wszystkim na szybkiej spłacie wszystkich dotychczasowych zobowiązań, zwłaszcza drobnych kredytów czy rat. Dzięki temu automatycznie nasza zdolność kredytowa stanie się wyższa.

Opóźnienia w spłatach

Gdy składamy wniosek kredytowy w banku, ten może go odrzucić niekoniecznie z powodu niedostatecznych możliwości finansowych. Duże znaczenie mają również nasze dawne zobowiązania, które spłacaliśmy w przeszłości. Musimy pamiętać, że wszelkie opóźnienia w spłacie rat są odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej, do którego zaglądają wszystkie banki rozpatrujące wnioski kredytowe swoich klientów. I nie ma tu znaczenia, czy zadłużenie nadal istnieje czy też wszystko już dawno spłaciliśmy. Niektóre banki odrzucają wnioski nawet z powodu niewielkich opóźnień, jakie zdarzały się wnioskodawcom w przeszłości. Nie ma w tym nic dziwnego – bank chce mieć pewność, że ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą, który terminowo reguluje swoje zobowiązania finansowe. Jeśli więc myślimy o dużym kredycie w przyszłości, warto regularnie i na bieżąco spłacać wszelkie, nawet niewielkie zobowiązania.