Telefon służbowy a ochrona danych wrażliwych.Co robić, by nie narażać swojego przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty lub wyciek danych o szczególnym znaczeniu?

laptop poleasingowy

Smartfon to podstawowe narzędzie naszej pracy i nie ulega wątpliwości, że każdy, od specjalistów ds. Obsługi klienta, przez Handlowców, na Prezesach kończąc, wykorzystuje telefony do realizowania swoich codziennych zadań. Zapisujemy na nich również dane wrażliwe w postaci numerów do partnerów biznesowych, adresy mailowe i inne informacje poufne przedsiębiorstwa, dla którego pracujemy. Dane te wymagają szczególnej ochrony, dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o zabezpieczenia zarówno w trakcie użytkowania urządzeń jak i po ich wycofaniu.

1. Podstawa to blokada.

Wydawać by się mogło, że nie warto pisać o takich podstawowych kwestiach, ale wciąż odpowiednia blokady to pierwszy krok w drodze do bezpieczeństwa danych zapisanych na telefonach komórkowych. To proste i skuteczne metody uniemożliwiające dostęp do informacji osobom niepowołanym. Możemy zastosować kod złożony z cyfr lub skorzystać z najnowszych technologii w postaci identyfikacji biometrycznej. Pamiętaj jednak, aby nie wykorzystywać daty urodzenia lub imienia pupila, gdyż są to hasła łatwe do rozpoznania.

2. Aplikacje? Tylko sprawdzone.

Korzystając z aplikacji zwróć uwagę na miejsce, z którego je pozyskujesz. Instaluj programy wyłącznie z bezpiecznych źródeł i unikaj aplikacji nieznanego pochodzenia. Wydaje się oczywiste? Nie zawsze! Nawet aplikacje dostępne na Apple Store czy Google Play czasami okazują się niebezpieczne. Znane są przypadki, kiedy bezrefleksyjnie przyznajemy różnym aplikacjom dostęp do połączeń lub danych wrażliwych zawartych na dysku, co może przynieść więcej szkód niż korzyści. Zawsze zapoznaj się z informacjami o produkcie, które udostępnia producent i twórca oprogramowania. Jeżeli instalujemy aplikację, która przypomina nam o spotkaniach biznesowych, warto zastanowić się, kiedy poprosi nas o dostęp do galerii zdjęć lub skrzynki odbiorczej SMS.

3. Lokalizacja urządzenia.

To niezwykle istotna kwestia, która przydaje się w sytuacji, gdy zgubimy swój smartfon, laptop poleasingowy lub nie możemy go zlokalizować. Chyba każdemu z nas zdarzyło się zostawić telefon w dziwnym miejscu lub zwyczajnie nie pamiętamy, gdzie właściwie go odłożyliśmy. Dzięki opcji lokalizacji mamy możliwość namierzyć urządzenie w krótkim czasie! Włączony GPS to większa szansa na odnalezienie telefonu, a jeżeli dodatkowo mamy dobre zabezpieczenia – praktycznie nie ma szans by ktoś niepowołany dostał się do naszych danych poufnych.

4. Usuwanie danych po zakończeniu użytkowania telefonu.

Sprzedajesz telefon, kończysz pracę, a może Twój pracodawca zdecydował się na sprzedaż wewnętrzną urządzeń mobilnych wykorzystywanych w firmie? By następnie wyposażyć was w nowsze urządzenia? Najważniejsze jest poprawne usunięcie danych osobowych. Przywrócenie ustawień fabrycznych często wystarcza, ale w przypadku bardziej poufnych danych, być może warto skorzystać z programowego usuwania danych u firm, które wyspecjalizowały się w tego typu usługach? Niezależnie od tego jaką metodę wybierze Twój pracodawca, to co możesz zrobić samodzielnie, to przywrócenie ustawień początkowych. To konieczność!

Kilka porad jak dbać o urządzenie mobilne oczywiście nie wyczerpuje tematu. Warto jednak zastosować się do przynajmniej trzech z nich, by uniknąć wycieku danych o szczególnym znaczeniu. Nie narażaj swojej firmy! Więcej na amso.pl