Taras – jaki materiał na ten łącznik domu z ogrodem?

Tarasy są tak różnorodne, jak domy, z którymi są związane – od dużego prostokątnego patio z cegły po patio z łupków o dowolnym kształcie. Zastanawiając się nad odpowiednią dla siebie wielkością i rodzajem tarasu, weź pod uwagę sposób jego użytkowania. Czy chcesz mieć miejsce na zabawne imprezy dla 12 osób czy chodzi Ci o kameralne zacisze tylko dla was dwojga? Oprócz przestrzeni ważny jest również wygląd patio.

Aby mieć patio, które płynnie łączy dom z ogrodem, chcesz pomyśleć o ogólnym wrażeniu, jakie chciałbyś stworzyć. Na przykład dom w stylu kolonialnym może dobrze komponować się z ceglanym patio, podczas gdy w domu w stylu współczesnym, wylany beton może zapewnić pożądany wygląd. W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęściej używanym materiałom na tarasy. Na początek – naturalna opcja.

Kamień

Kamień oferuje naturalną i trwałą opcję. Może również pasować do otoczenia ogrodowego ze względu na swoje naturalne odcienie. To kamień naturalny z pewnością wytrzyma dłużej i zachowa swój kolor dłużej niż jakikolwiek inny materiał na tarasy. Podczas gdy właściciele domów mogą być przyciągani przez wygląd i trwałość kamienia, jego nieregularne powierzchnie mogą być trudnym miejscem do chodzenia. Może być również ciężki, a ze względu na nieregularne kształty kamień może być trudny do dopasowania podczas układania tarasu. Przede wszystkim koszt może być dużym czynnikiem. Kamienne tarasy są zwykle droższe niż kostka brukowa lub beton wylewany.

Teraz spójrzmy na tańszą opcję.

Kostki betonowe

Kostki betonowe są wykonane z gęstego betonu zagęszczonego w pojedyncze jednostki, które mogą imitować cegłę lub kamień naturalny, ale za niższą cenę. Mogą mieć różne kolory i kształty.

Różne metody montażu kostki brukowej mogą przynieść właścicielowi domu różne korzyści. Ponieważ większość kostki brukowej układa się jako pojedyncze jednostki, można je dość łatwo wymienić bez zakłócania reszty tarasu. Jednak niektóre układarki betonowe mają połączenia blokujące, które pomagają w tworzeniu stabilności patio, ponieważ są mniej podatne na przesuwanie się z miejsca. Po ułożeniu w piasku kostki brukowe mają element sprężystości, dzięki czemu mogą wytrzymać zmiany temperatury i obciążenia, przesuwając się zamiast pękać.

Jednak kostki brukowe mają kilka wad. Dzięki surowym geometrycznym kształtom kostki brukowe zapewniają mniejszą swobodę w tworzeniu wzorów. Ponadto niektóre kostki brukowe mają płytkie pigmenty, które z czasem mogą blaknąć lub zarysowane mogą odsłonić goły beton pod spodem. Spójrzmy na inny sposób wykorzystania betonu do stworzenia patio.

Beton to w zasadzie połączenie cementu, piasku i żwiru, które miesza się z wodą, tworząc lepką substancję, która twardnieje po wyschnięciu. Półpłynny charakter betonu pozwala na uformowanie go w niemal dowolny kształt i rozmiar. Ta wszechstronność daje właścicielom domów swobodę tworzenia bardzo geometrycznych lub bardziej zakrzywionych tarasów. Wylewany cement jest również bardzo ekonomiczną opcją tworzenia tarasu o twardej, płaskiej powierzchni, która nie wymaga konserwacji.

Polecamy:
Zalety naklejek foliowych