Prowadzisz biznes? Czy wiesz czym są CMS, CRM i ERP?

Niezależnie od tego, czym konkretnie zajmujemy się w ramach prowadzonej przez nas działalności, powinniśmy być na bieżąco z nowoczesnymi technologiami, które mogą okazać się niezwykle pomocne w usprawnieniu wykonywanych obowiązków wszystkich zatrudnionych osób.

CMS

Jest to dosłownie system zarządzania treścią. Oprogramowanie to umożliwia prawdopodobnie najprostsze stworzenie strony internetowej.

CMS jest bardzo wszechstronnym systemem, z którego najpopularniejszy jest oczywiście WordPress. Przyjął się nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Podobno co czwarta strona działa w oparciu właśnie o ten rodzaj oprogramowania. Można go wykorzystać zarówno w witrynie internetowej czy blogu, ale również sklepie online. Wystarczy zainstalować specjalną wtyczkę, dzięki której będziemy mogli w prosty sposób dodawać, zmieniać i usuwać treść, tworzyć rysunki lub umieszczać różnego rodzaju multimedia, tj. filmiki czy galerie zdjęć. W ofercie są również dostępne gotowe wzory szablonów.

Internauci bardzo chętnie sięgają po oprogramowania CMS, ponieważ dzięki kilku kliknięciom otrzymują gotowy i rozbudowany produkt bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek opłat. Panel administracyjny jest przejrzysty i prosty w obsłudze, a tego typu narzędzia możemy wykorzystywać nie tylko przy tworzeniu danej strony, ale również jej późniejszym edycjom i rozbudowaniom. Wszystkie wprowadzone przez nas zmiany są zapisywane i możliwe do odczytania w każdym czasie.

CRM

Owe pojęcie należy rozumieć jako „zarządzanie relacji z klientami”. Jest to połączenie wielu różnych funkcjonalności, które łączą się w jeden system, pozwalający na efektywniejszą współpracę z naszymi odbiorcami.

Głównym założeniem jest wykreowanie takiego sposobu działania, aby zwrócić uwagę klientów, którzy już skorzystali z oferowanych przez nas usług, a zarazem zapewnili nam najlepsze warunki finansowe. Wbrew pozorom jest to prostsze niż trafianie z ofertą do zupełnie nowych osób, o których nie znajdziemy żadnych informacji w bazie danych systemu CRM.

Oprogramowanie to jest wykorzystywane od samego początku współpracy z kontrahentami, czyli ustalenia ich oczekiwań i preferencji, aż po końcowe etapy związane z udzielaniem wsparcia posprzedażowego, które jest niezwykle istotne w procesie budowania zaufania odbiorcy do naszego przedsiębiorstwa.

SYSTEM ERP

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa zostało wykonane w postaci wielu zintegrowanych programów informatycznych ułatwiających zarządzanie.

Ten system z kolei skutecznie pomaga nam w dokonywaniu oszczędności w budżecie firmy, które w ujęciu rocznym może sięgać nawet kilkunastu procent. Jest to związane ze znacznym obniżeniem cen zamawianych materiałów, ogólnej redukcji zapasów i związanego z tym spadku kosztownego utrzymywania wielkich powierzchni magazynowych oraz zmian w systemie pracy, eliminujących np. problem wyrabiania dodatkowych godzin czy braku wydajności.

Oprogramowanie ERP także przyczynia się do wzmocnienia relacji z klientelą, choć nie jest to celem samym w sobie. Wynika to ze znacznie lepszej organizacji czasu pracy całego zespołu, przejawiającej się głównie w dotrzymywaniu wszelkich terminów i warunków operacji. Ponadto możemy jeszcze szybciej reagować i odpowiadać na wciąż zmieniające się potrzeby odbiorców. Dzięki temu kontrahenci zauważają nasze starania i w wielu przypadkach powracają do nas.

Jest to także bardzo skuteczne rozwiązanie w przypadku współpracy pomiędzy zatrudnionymi. Wynika to nie tylko z przejrzystości i łatwej dostępności tego systemu, ale również bieżącego raportowania postępów pracy oraz ulepszonego podziału obowiązków.

Programy działające zarówno w ramach ERP, jak i CRM, wymagają regularnego aktualizowania. Tylko w ten sposób mamy pewność, że korzystamy z właściwej wersji produktu. Przed ich zamówieniem musimy dowiedzieć się, jak duży zakres wsparcia po sprzedaży i wdrożeniu systemu będzie obowiązywał ze strony potencjalnego dostawcy.

System ERP dla wymagających

Rozwiązaniem dla wymagających jest system ERP, który ma wbudowany moduł CRM oraz inne pożądane jak BI (Business Intelligence), moduł sprzedaży, produkcji, logistyki, magazynu. Warto wspomnieć, że najlepiej jest korzystać z rozwiązań produkowanych lokalnie. Np. w kujawsko-pomorskim firmy korzystają z systemu ERP MAKS z Bydgoszczy, co obniżyło koszty szkolenia i wdrożenia systemu ERP.