SEO – czas wejść na wyższy poziom w marketingu

Działania SEO to nie jest bułka z masłem. Samo rozwinięcie skrótu może przyprawić niejedną osobę o ciarki na plecach. Search Engine Optimization – bo tak ono brzmi, to połączenie wiedzy, technologii i igrania z rozbudowanym algorytmem wyszukiwarki. Dopiero połączenie różnych umiejętności może przynieść upragnione efekty. W poniższym tekście postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze różne zależności, które mają wpływ na to, jak widziane będzie twoja witryna w oczach Google.

O SEO nie da się opowiedzieć w kilku zdaniach – to dziedzina, która nieustannie się rozwija, a wszystkie działania SEO to nieustanny wyścig zbrojeń. Google tak modyfikuje swój algorytm, żeby skutecznie promować witryny popularne, zawierające interesujące treści i oferujące produkty, które są atrakcyjne dla klientów. Jest to bardzo sprawne narzędzie i trudno je oszukać. Dlatego jedynym sposobem na skuteczne działania w Search Engine Optimization, jest zatańczyć do rytmu, jaki nadaje Google. Co to oznacza w praktyce? W skrócie, będzie to dostosowywanie strony pod każdym aspektem do wymagań użytkowników. Będzie to między innymi umieszczenie na nich atrakcyjnych treści i artykułów.

Tłumaczenie różnic pomiędzy produktami, to także ważna rzecz, każdy klient chce być rzeczowo obsłużony. Dlatego google analizuje wszystkie teksty, ruch na stronie, szybkość witryny, jej wygląd, a nawet to, czy twoi klienci często o niej mówią. Oczywiście, w teorii to nie powinno być bardzo trudne zadanie, jednak dla nowych witryn może to być wręcz niemożliwe. Dlatego agencje SEO specjalizują się w doprowadzaniu do dobrego stanu każdej witryny.

SEO bez audytu, to jak walka z wiatrakami… tylko z zasłoniętymi oczami

Audyt w Search Engine Optimization to podstawa. Dogłębna analiza strony pozwoli ci na znalezienie błędów, które nie są widoczne gołym okiem. Od czego warto zacząć? Agencja SEO dysponuje szeregiem specjalistycznych narzędzi, które rozświetlą twoją witrynę w podobny sposób, jak to robi algorytm google. Zweryfikują każdą podstronę, znajdą każde zabłąkane przekierowanie. Nie zostawią suchej nitki na bezwartościowym kontencie, by na końcu sprawdzić, jak wiele osób kieruje na ten sklep z witryn zewnętrznych. Ogromną pula wyników musi trafić do specjalisty, który zestawi ze sobą dane pochodzące z różnych programów i dopiero na tej podstawie zarekomenduje szereg działań. Od tej pory rozpoczyna się także analiza pozycji w wyszukiwarce na konkretne frazy. Tylko w takiej perspektywie można osądzić, czy działania zmierzają ku celowi, czyli pierwszej stronie w wynikach wyszukiwania, a najlepiej, gdyby to było top 3.

SEO bez udziału właściciela jest właściwie niemożliwe – dlaczego tak jest? Bo to ty jesteś specjalistą.

Porządek na stronie sklepu do pewnego momentu można robić bez udziału zlecającego. Sprzątane są nieprawidłowe przekierowania, odchudzane są obrazki ważące kilkaset megabajtów. Można usunąć niepotrzebne podstrony albo skopiowane treści, które też nie są lubiane przez algorytm. Jednak praca u podstaw kiedyś się kończy i do gry wchodzi właściciel strony. To on, jako specjalista w branży, może powiedzieć wiele o swoich produktach. Zna niuanse, które różnią poszczególne z nich od siebie, a nawet wie, które z nich produkowane są z myślą o konkretnych klientach. Dlatego warto, żeby zaangażować się w tworzenie materiałów specjalistycznych wraz z agencją SEO zajmującą się stroną. Tak jak pisaliśmy wcześniej, Google lubi, gdy na stronie znajdują się wartościowe i specjalistyczne informacje.

Czy raz zrobione SEO strony można uznać za sukces na wieki? Odpowiedź jest krótka – nie.

Ktoś może zapytać, dlaczego tak się dzieje? Przecież skoro raz zrobiłem porządek na stronie, poprawiłem kluczowe frazy, przekierowania, teksty. Dodałem alternatywne treści do obrazków, wrzuciłem dobre metatagi i nawet odchudziłem moją witrynę, to co może się zepsuć? Niestety, bardzo wiele. Przede wszystkim, trzeba zwrócić uwagą na niekonwencjonalne zachowanie ze strony algorytmu Google. On zmienia się w czasie, zwracając uwagę na nowe aspekty. Robi to w taki sposób, żeby różnicować strony dobre od lepszych. Jego głównym zadaniem jest dopasowywanie wyników wyszukiwania tak, żeby to użytkownik w wyszukiwarce znajdował jak najszybciej to, czego szuka.

Może być tak, że na twojej stronie znajdują się już przestarzałe produkty, które nie przykuwają uwagi klientów, może technologia twojej strony jest już nieco niedopasowana do mobile lub innych pojawiających się wymagań. Lista zmian, które zaszły w międzyczasie, jest bardzo długa, czasem jedynym sposobem jest wrócenie do początku i wykonanie audytu. Wtedy cała historia się powtórzy i każdy krok będziesz musiał postawić ponownie. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, kto stoi ten się cofa, więc trzeba dołożyć wszelkich starań, by spełnić oczekiwania użytkowników.

Partner publikacji: 3-a.pl

 

Polecamy:
Dlaczego warto brać udział w szkoleniach?
Angielski dla przedszkolaka Bielsko – jak wybrać szkołę językową?