Road trains – australijskie pociągi drogowe

t2

Australia potrafi zadziwić na wiele sposobów – i to bynajmniej nie tylko swoją przyrodą, czy krajobrazami. Świetnym tego przykładem są tamtejsze „road trains”, czyli swego rodzaju „pociągi drogowe”, składające się z kilku bądź kilkunastu naczep ciężarówki. Czym są i jakie znajdują zastosowanie w transporcie?

Road trains wyróżniają się ogromnymi rozmiarami i możliwością przewożenia towarów o wadze nawet kilkuset ton. O ile dla przeciętnego Europejczyka są sporą egzotyką, o tyle w Australii spotyka się je dość powszechnie. Przy dużych odległościach pomiędzy miastami i ośrodkami przemysłowymi, okazują się nad wyraz praktycznym rozwiązaniem w dziedzinie przewozu towarów.

Zazwyczaj służą do przewozu drewna lub surowców wydobytych w kopalniach, zdarza się też, że transportuje się nimi paliwo.

Dlaczego pociągi drogowe?

Ciekawostką jest fakt, iż road trains zastąpiły w Australii karawany wielbłądów. Zanim te ogromne ciężarówki zaczęły przemierzać tamtejsze drogi, transport towarów między odległymi miastami był możliwy jedynie dzięki sile i wytrzymałości tych afrykańskich zwierząt, przyzwyczajonych do upałów oraz małych ilości wody.

Wielbłądy wykorzystywano do przewożenia towarów od początku XIX wieku aż do lat 30 ubiegłego stulecia – było to podyktowane słabo rozwiniętą siecią kolejową, której brak przyczynił się w późniejszym czasie do pojawienia się w Australii pociągów drogowych. Co warte podkreślenia, road trains są w stanie poruszać się bez żadnych problemów nie tylko po utwardzonych drogach asfaltowych, ale i po miękkich bezdrożach – a to w przypadku Australii jest niezwykle przydatne.

Czy wszystko odbywa się sprawnie? Zazwyczaj tak – wielkie ciężarówki ciągnące „pociągi drogowe” zazwyczaj poruszają się po australijskich drogach z prędkością nie mniejszą niż 100 km/h.

Australijski rozmach

Road trains można spotkać nie tylko w Australii – poruszają się one również po drogach Kanady, czy Stanów Zjednoczonych. Czasami można je ujrzeć również w Niemczech oraz w Skandynawii.

Australijskie pociągi drogowe są jednak znacznie większe, cięższe i przemierzają większe dystanse. Na antypodach po drogach publicznych mogą bowiem jeździć pojazdy o średniej długości 50 m i o wadze prawie 200 ton. Ciężarówki te nie mogą jednak wjeżdżać do miast, dlatego przed ich granicami dzieli się je na krótsze, lżejsze pojazdy. W zamkniętych zakładach przemysłowych (głównie w kopalniach złota) używa się jednak jeszcze większych pociągów, które niejednokrotnie przewożą ładunki mające ponad 450 ton.

Największe pociągi drogowe jeżdżą po drogach Terytorium Północnego Australii. Wpływ na to ma ogromny dystans pomiędzy najważniejszymi miastami regionu, niskie zaludnienie oraz duża liczba prężnie działających kopalni. Tamtejsze road trains bez wątpienia są najcięższymi legalnie poruszającymi się po świecie pojazdami drogowymi. Nie mniej jednak, pociągi drogowe mają swoje limity dotyczące wagi i długości nawet w Australii. Największe z nich nie poruszają się po Nowej Południowej Walii oraz po Wiktorii, gdyż prawo stanowe tego zabrania. W pozostałych stanach prawo jest znacznie mniej restrykcyjne.

Rekordy wielkości

W Australii pobito też rekord Guinnessa w długości pociągu drogowego, który kiedykolwiek wyjechał na drogę. Ostatni rekord pochodzi z roku 2006, kiedy to niejaki John Atkinson zasiadł za kierownicą pojazdu, który składał się z aż 113 załadowanych naczep. Długość tego imponującego road train’u wynosiła 1474,3 m, zaś masa – 1300 ton. Pociąg przejechał odległość 150 metrów i został pociągnięty przez fabryczną ciężarówkę, posiadającą 18-biegową skrzynię biegów, napęd 8×6 oraz silnik o mocy 620 koni.

Jeżeli zainteresował Cię artykuł i interesujesz się spedycją to zapraszamy na stronę poświęconą zleceniom spedycyjnym online – Fire TMS.