Branża szkoleniowa ulega pozytywnym zmianom

business-coaching-_-flickr

Specjaliści z branży szkoleniowej donoszą, że szkolenia dla firm ponownie zaczynają cieszyć się dużą popularnością. Od roku 2008, kiedy to nastąpiło pewnego rodzaju spowolnienie i kiedy na szkolenia decydowały się przede wszystkim firmy najbardziej dotknięte kryzysem wiele się zmieniło.

Dzisiaj szkolenia nie tylko cieszą się znacznie większą popularnością, ale wyglądają one zupełnie inaczej. Coraz częściej organizowane są indywidualne szkolenia w miejscu pracy, zamiast kilkudniowych szkoleń ogólnych – taka zmiana ma na celu jak największą pomoc konkretnemu przedsiębiorstwu.

Powody takich zmian są różne – począwszy od zwiększenia się świadomości przedsiębiorców, zrozumienia, że pracownik to kluczowy element prawidłowego i efektywnego działania firmy, kończąc na pomocy ze strony Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia jest bowiem fakt, że nie tylko większe, ale i mniejsze firmy otrzymują wsparcie od Unii, dzięki czemu środki te bardzo chętnie przekazują właśnie na szkolenia i rozwój pracowników. Jeszcze kilka lat temu ze środkami unijnymi najlepiej radziły sobie właśnie większe firmy, podczas gdy te mniejsze nie zawsze odpowiednio lokowały pieniądze. Dzisiaj perspektywa unijna bardzo się zmieniła – głównym celem Unii jest pomoc mniejszym i średnim firmom wierząc, że zostaną one dobrze wykorzystane i że firmy inwestując w szkolenia pracowników będą znacznie szybciej ulegać ekspansji.

Zmiany w odejściu do zarządzania firmą

Środki unijne dla małych i średnich firm to nie jedyna zmiana. Tak naprawdę to dopiero wierzchołek góry możliwości. Dużej zmianie uległ również sposób realizacji usług dla firm – są one przede wszystkim bardziej nastawione na indywidualizm oraz na procesy i wielowymiarowość. Właściwie odchodzi się od typowych, kilkudniowych szkoleń na rzecz procesów, które mają na celu dogłębną analizę indywidualną oraz szkolenia e-learningowe, określane mianem przygotowawczych. Nie bez znaczenia jest również działanie wdrożeniowe, które angażuje menedżerów wyższego szczebla oraz coaching czy mentoring. Wszystko to odbywa się w miejscu pracy.

Ciekawostką jest fakt, że takie warsztaty bardzo często organizowane są w taki sposób, aby były zintegrowane normalnym rytmem pracy. Pracownicy bardzo cenią sobie takie rozwiązanie, szczególnie, że nie muszą wyjeżdżać na kilka dni poza miasto bądź do innego miasta, zostawiając rodziny. Choć sposób szkolenia bardzo się zmienił, nadal niezmienne pozostają najbardziej istotne umiejętności menedżerów jak i osób, które odpowiadają za obsługę klientów.

Artykuł powstał we współpracy z akademiasokrates.pl