Pomysł na biznes: firma zajmująca się plakatowaniem

10994334996_c3417f7d00_b

Szukając pomysłu na własną działalność, trudno znaleźć taką niszę, która nie została jeszcze zapełniona. Choć segment reklamy wydaje się zapełniony, to istnieje nisza, która ciągle się rozwija. Jest to firma zajmująca się rozklejaniem plakatów na słupach reklamowych, tzw. okrąglakach. Oczywiście, aby założyć taką firmę należy spełnić szereg wymogów i formalności, część z nich jest taka sama jak w przypadku zakładania innego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży. Oprócz tego istnieją również pewne wymogi i obostrzenia, które należy sfinalizować, aby móc bezproblemowo dystrybuować plakaty na okrąglakach i tablic z ogłoszeniami.

Jakie wymogi

Jeśli już zbadamy rynek oraz popyt w miejscu, gdzie chcemy działać na usługi tego typu należy zająć się formalnościami związanymi z dzierżawą powierzchni na słupach reklamowych. Zazwyczaj słupy te są własnością urzędu miasta i od niego uzależniona jest wysokość dzierżawy. Można wynająć cały słup reklamowy i wówczas jego koszt oscyluje na poziomie około 1000 złotych miesięcznie.

Jeśli zaś chodzi o niewielką część powierzchni, jaką zajmuje powierzchnia plakatu, to generuje ona koszt wynajmu rzędu około trzydziestu złotych miesięcznie. W jaki sposób można uzyskać pozwolenie na użytkowanie powierzchni reklamowej? Przede wszystkim poprzez kontakt z jej właścicielem. Czasami udostępnienie takiego miejsca pod reklamę przybiera formę przetargu, jednak nie zawsze jest taki wymóg.

Ile na start

Nie ma co kryć, największą część wydatków stanowi wynajem powierzchni pod reklamę. Aby nie wydawać dużych sum w początkach działalności, można spróbować wynająć powierzchnię na okres miesiąca lub kwartału, tym samym nie generując kosztów na wysokim poziomie.

Kwestią drugorzędną jest zatrudnienie pracowników. Ich ilość uzależniona jest najczęściej od ilości zleceń, a także od systemu wynagrodzenia. Można przyjąć system godzinowy lub akordowy, uzależniony od ilości rozklejonych plakatów. Całość składa się na kapitał potrzebny na rozpoczęcie działalności.

Co jeszcze

Oczywiście nie bez znaczenia pozostają dodatkowe koszty, takie jak posiadanie samochodu służbowego, potrzebnego do pracy w terenie, a także siedziba biura, która umożliwi nawiązywanie kontaktów służbowych. Co jest jeszcze ważne w rozkręcaniu biznesu w takiej branży? Przede wszystkim znajomość branży, ale również regionu w którym chcemy działać. Każde miasto wyróżnia się swoją specyfiką, posiada także potencjalne zapotrzebowanie. Dzięki znajomości lokalnego rynku lepiej poznamy także takie warunki, które wpłyną na ilość naszej pracy, czyli min. właściciela słupów reklamowych, potencjalną konkurencję czy klientelę, dzięki czemu łatwiej nam będzie o nią zawalczyć.

Na jakie zarobki można liczyć? Trudno jest jednoznacznie określić liczbę, na poziomie której będziemy zarabiać. Jest to trudne szczególnie na początku działalności, kiedy walczymy o klienta. Warto jednak wiedzieć, że plakat jest niezmiennie jedną z najpopularniejszych form reklamy, więc zapotrzebowanie na usługi dystrybuowania reklam w formie papierowej będzie przez długi czas bardzo wysokie.

W artykule wykorzystaliśmy informacje i materiały pochodzące z serwisu http://billboard-x.pl/tablice-reklamowe – producent tablic reklamowych.