Pomysł na biznes: pośrednictwo ubezpieczeń

Z ubezpieczeniami spotykamy się przez całe swoje życie. Już w czasach szkolnych nasi rodzice wykupywali i opłacali NNW, aby zapewnić otrzymanie środków z polisy w razie wypadku na terenie placówki. Gdy jesteśmy dorośli, dbamy o ochronę życia swojego i najbliższych, nieruchomości, mienia czy samochodu, w ramach obowiązkowego OC. Mając możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów, warto zastanowić się nad profesjonalnym pośrednictwem ubezpieczeń.

Kto może zajmować się profesjonalnym pośrednictwem ubezpieczeń?

Według Ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym, usługi te może wykonywać wyłącznie osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz nie była nigdy skazana za popełnienie umyślnego przestępstwa.

Wymagane jest przynajmniej średnie wykształcenie. Oczywiście studia mogą nam tylko pomóc w tym biznesie, lecz nie ma żadnego specjalistycznego kierunku w tym zakresie. Bardzo przydatne będą nam umiejętności obliczeniowe i arytmetyczne , zdobyte np. na matematyce, ekonomii lub finansach i rachunkowości. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak pomyślne zdanie egzaminu na agenta ubezpieczeniowego.

Bardzo istotna jest również odpowiednia prezencja, charyzma i nabyte umiejętności. Jako właściciele prowadzonej działalności gospodarczej, musimy wyglądać elegancko i schludnie. W tym zawodzie musimy wykazać się nie tylko solidną wiedzą na temat rynku ubezpieczeniowego, ale również technikami negocjacyjnymi, w celu zawierania jak największej liczby umów. Ważne jest także posiadanie prawa jazdy i własny samochód, aby móc swobodnie dojeżdżać na umówione spotkania. Ze względu na ciągłą pracę z klientem, obowiązkowe są również wysokie kwalifikacje interpersonalne i komunikacyjne.

Jak wygląda specyfika pracy w tej branży?

Jeszcze do niedawna agent ubezpieczeniowy był bardzo cenionym zawodem. W dobie powszechnie dostępnego porównywania ofert, nie jest to już tak rozwinięta i dobrze płatna profesja. Agenci są zależni od towarzystwa, które reprezentują, dlatego przedstawiane przez nich oferty nigdy nie będą w pełni obiektywne. Klienci zaczęli to wyraźnie dostrzegać, dlatego częściej wybierają usługi profesjonalnych brokerów. W tym właśnie można upatrywać szans na założenie przyszłościowego biznesu. Koniecznie trzeba posiadać wskazane wyżej umiejętności oraz być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami z sektora ubezpieczeniowego i posiadać dokładną wiedzę na temat dostępnych aktualnie pakietów oferowanych przez towarzystwa działające w Polsce.

Jest to praca wymagająca ciągłego doszkalania się i pełnego poświęcenia. Obowiązkiem pośrednika ubezpieczeniowego jest zabieganie o klientów, ponieważ zarabia on na podstawie prowizji od każdej podpisanej umowy. Należy być przygotowanym na niestabilność finansową. Jednego miesiąca możemy zainkasować do kilkunastu tysięcy złotych, a kolejnego otrzymać pensję niższą od średniej krajowej.

Warto wspomagać się różnymi narzędziami. Jednym z nich są porównywarki OC online mfind.pl. Wyróżnia się ona największą bazą ofert ubezpieczeniowych oraz modeli samochodów. Jej wysoką jakość potwierdza licencja uzyskana przez Komisję Nadzoru Finansowego i pokaźna liczba użytkowników, którzy dzięki niej zaoszczędzili nawet kilka milionów złotych. Wykorzystanie tej platformy wraz z połączeniem doświadczenia, umiejętności i wiedzy pośrednika ubezpieczeniowego z pewnością okaże się kluczem do założenia dobrego biznesu.