Popularne badania, na które wyśle Cię nowy pracodawca – kto za nie zapłaci?

Badania pracowników są standardem podczas przyjmowania do pracy. Osoby, które właśnie zostały przyjęte do nowej firmy i czekają na podpisanie umowy, muszą więc liczyć się z tym, że najpierw zostaną wysłane do przychodni w celu wykonania podstawowych badań. Ich ilość i zakres zależą w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku przyszli pracownicy będą zatrudnieni.

Aby wykonać badania przed podjęciem pracy, trzeba przede wszystkim znaleźć lekarza medycyny pracy, który ma uprawnienia do wystawiania zaświadczeń o braku przeciwwskazań do pracy na konkretnym stanowisku. Dobry internista warszawa centrum lub lekarz innej specjalizacji może nie wystarczyć. Musi to być lekarz o konkretnej specjalizacji. Dlatego też nie należy, ale również i nie trzeba szukać go na własną rękę. Pracodawcy, którzy wysyłają pracowników na badania, mają zwykle podpisane umowy z konkretnymi przychodniami. Wystarczy zdobyć adres i można iść dosłownie z marszu. Za badania pracowników przed pojęciem zatrudnienia, ale również za badania okresowe płaci pracodawca. Pracownik nie musi jakichkolwiek wydatków pokrywać z własnej kieszeni.

Jakie badania należy wykonać?

Rodzaj wykonywanych badań u lekarza medycyny pracy różni się od tego, gdzie będziemy pracować. Do pracy biurowej wykonuje się zwykle komplet podstawowych badań, między innymi badanie krwi, badanie okulistyczne, a także wywiad lekarski u lekarza medycyny pracy. Osoby pracujące w warunkach trudniejszych w halach produkcyjnych czy różnych zakładach przemysłowych przechodzą wiele innych badań – między innymi słuchu, koncentracji, badania neurologiczne i inne. Dosyć wymagające są również badania dla kierowców. Musza oni odwiedzić okulistę, neurologa i laryngologa, a także przejść testy psychologiczne. Sprawdzane są na nich między innymi zdolności skupiania uwagi i koncentracji, czas reakcji, a także inne funkcje motoryczne, które są bardzo ważne w czasie pracy za kółkiem. Kierowcy muszą zresztą badać się dosyć regularnie, aby mieć pewność, że ich stan zdrowia po długotrwałej pracy za kierownicą nie pogorszył się i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Nowoczesne przychodnie medycyny pracy

Niektóre osoby pamiętają dawne przychodnie medycyny pracy, w których kolejki ustawiały się już od bladego świtu i trzeba było spędzić co najmniej kilka godzin, żeby dostać się do lekarza. Dzisiejsze przychodnie są już jednak pod tym względem zupełnie inne, bardziej nowoczesne i w pełni wykorzystują systemy informatyczne. Możliwa jest rejestracja nie tylko przez telefon, ale również przez internet. Wszystkie etapy wizyty u lekarza przebiegają szybko i sprawnie, bo jest dobry przepływ informacji dzięki komputerom. Jeśli planujemy wizytę u lekarza medycyny pracy, nie musimy więc już rezerwować sobie całego dnia na siedzenie w kolejkach. Większość badań można wykonać w ciągu kilkudziesięciu minut. Oczywiście, taka dobra obsługa panuje wyłącznie w dobrych, renomowanych przychodniach. Jeśli nasz pracodawca ma podpisaną umowę z kiepskiej jakości przychodnią, może się zdarzyć, ze obsługa w niej będzie dosyć słaba i trzeba będzie swoje odczekać. Dla osób, które robią badania do pracy zwykle nie jest to uciążliwe. Jest to bowiem element nowego zatrudnienia i pracy, która może być ciekawą szansą w życiu. W takiej sytuacji raczej nie warto przejmować się kolejkami do lekarza.