Jak przedłużyć żywotność domowego systemu klimatyzacji?

Twój klimatyzator jest często używany podczas gorących, wilgotnych miesięcy letnich. Na szczęście jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby system działał płynnie jak najdłużej, tym samym przy okazji będziesz zapobiegał jego przedwczesnej awarii. Oto kilka wskazówek, które pomogą przedłużyć żywotność systemu klimatyzacji.

Profesjonalna obsługa

Łatwo jest przeoczyć regularne usługi klimatyzacji, ponieważ większość właścicieli domów tak naprawdę nie widzi, co robią technicy, lub zauważa oczywistą różnicę po zakończeniu konserwacji klimatyzatora, a czasem zwyczajnie za bardzo patrzą na klimatyzacje ceny Poznań zamiast na efektywność profesjonalnego serwisu, która sprawia, iż mowa o inwestycji długoterminowej. Dokładnie tak – usługi świadczone przez profesjonalnych techników klimatyzacji są nieocenione, ponieważ regularna kontrola i czyszczenie obejmuje wiele elementów, które są niezbędne do płynnego działania klimatyzacji. Obejmuje to między innymi:

– test przepływu powietrza,

– sprawdzanie szczelności,

– testowanie poziomu czynnika chłodniczego i połączeń elektrycznych,

– czyszczenie wężownic i drenów,

– wiele więcej.

Profesjonalna obsługa to jednak wciąż nie wszystko. Sam również możesz wiele zrobić, by wybrane systemy klimatyzacji służyły Ci jak najdłużej.

Regularne zmiany filtrów

Filtr zatrzymuje brud, zanieczyszczenia i kurz z wężownicy skraplacza. Jeśli przeoczysz regularną wymianę filtra, nie tylko ryzykujesz uszkodzenie systemu klimatyzacji, ale także brudny filtr utrudnia wydajne działanie systemu, więc zapłacisz również więcej rachunków za energię, ponieważ system pracuje ciężej, aby utrzymać chłód w domu.

Czyszczenie kanałów

Brudne kanały powietrzne utrudniają również wydajną pracę systemu i powodują dodatkowe zużycie części mechanicznych. To normalne, że w kanałach gromadzi się brud i kurz, gdy powietrze porusza się po domu, więc nie zapomnij o regularnym czyszczeniu kanałów, aby powietrze mogło się swobodnie poruszać. Twój układ oddechowy również Ci podziękuje.

Unikaj nadużywania

Nadmiernego używania klimatyzatora można uniknąć, stosując kilka z poniższych wskazówek, które pomogą Ci zachować chłód latem bez ciągłego włączania klimatyzatora.

Skorzystaj z chłodniejszej pogody. Wielu właścicieli domów nawet nie zwraca uwagi na pogodę na zewnątrz i czasami włącza klimatyzację, nawet gdy na zewnątrz jest chłodniej. Skorzystaj z dobrej pogody i otwieraj okna w chłodniejsze godziny.

Rozważ nowy termostat. Zwiększenie temperatury termostatu o kilka stopni może pomóc zmniejszyć obciążenie jednostki klimatyzacyjnej, ale nowszy „inteligentny” termostat może jeszcze bardziej zmniejszyć obciążenie, ucząc się rutyny i uruchamiając klimatyzację w razie potrzeby w celu zwiększenia wydajności.

Zainstaluj wentylatory. Zdziwiłbyś się, jak bardzo wentylator sufitowy lub nawet przenośny wentylator podłogowy może ochłodzić Twój dom i pozwolić jednostce klimatyzacyjnej na chwilę odpoczynku.

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.