Jaki kominek wybrać?

fireplace-416042_960_720

Kominek może być oryginalną i bardzo efektowną ozdobą każdego wnętrza, ale to nie wszystkie jego funkcje. Kominek to także znakomite źródło ciepła, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Jedne z najważniejszych kwestii to z pewnością powierzchnia domu, rodzaj paliwa czy lokalizacja przewodów kominowych. Pod uwagę należy też wziąć styl wnętrza, w którym znajdzie się kominek.

Wkład kominkowy – jaki wybrać?

Obowiązujące przepisy nie zezwalają na to, aby jedynym źródłem ogrzewania w domu był kominek. Wynika to z faktu, że w przypadku dłuższej nieobecności mieszkańców czy awarii instalacji grzewczej, może dojść do pełnego wychłodzenia budynku. Jednak kominek może być znakomitym dodatkowym źródłem ciepła, a co więcej zapewnia całkiem spore oszczędności, szczególnie gdy temperatury na zewnątrz są powyżej zera.

W domach jednorodzinnych znakomicie sprawują się kominki z systemem DGP, czyli z dystrybucją gorącego powietrza, które można nabyć np. na stronie https://extrakominki.pl/. Innym popularnym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym. Tego typu wkłady pozwalają na efektywne wykorzystanie ciepła, które powstaje ze spalania drewna. Kominki z płaszczem wodnym mogą być podłączone do instalacji CO, dzięki czemu ciepło będzie rozprowadzane do grzejników lub do instalacji ogrzewania podłogowego.

Biokominek w mieszkaniu

W bloku mieszkalnym także można cieszyć się urokiem kominka i to pomimo braku przewodów kominowych. Zarówno w mieszkaniu, jak i w domku jednorodzinnym świetnie sprawdzi się biokominek, który może być ozdobą oraz dodatkowym źródłem ciepła. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne i ekologiczne. Nie wymaga podłączenia do przewodów kominowych, ponieważ paliwo, które jest w nim spalane emituje tylko śladowe ilości dwutlenku węgla oraz parę wodną.

Do montażu biokominka nie są wymagane żadne specjalne pozwolenia, a do tego nie trzeba się martwić o miejsce do składowania drewna. Co więcej, biokominek poprawia wilgotność powietrza, a po umieszczeniu w nim wybranego olejku zapachowego, może też działać antywirusowo, antydepresyjnie czy stymulująco.