Jak pozycjonować stronę internetową?

 

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej Twojej firmy może w znacznym stopniu przyczynić się do osiągnięcia sukcesu w biznesie. To zdecydowanie najlepsza metoda na to, by witryna pojawiała się na szczycie listy wyszukiwań dla haseł najczęściej wybieranych i poszukiwanych przez internautów. Pojawia się jednak pytanie, jak profesjonalnie przeprowadzić proces pozycjonowania SEO  i czy można zrobić to samodzielnie? Jeśli Ty również zastanawiasz się jak podejść do tej kwestii, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Siła pozycjonowania SEO

Temat pozycjonowania stron www jest niezwykle rozległy i ciężko opisać go dokładnie w kilkunastu zdaniach. Jest to bardzo skomplikowany proces, na który składa się wiele elementów takich jak działania związane z kodem strony, optymalizacja content marketingu czy profesjonalny i przemyślany link building. Jednocześnie pozycjonowanie jest jedną z najbardziej efektywnych form marketingu internetowego. Daje możliwość wygenerowania wartościowego ruchu z wyszukiwarki Google, co bezpośrednio przekłada się na ilość nowych klientów i wyniki finansowe osiągane przez przedsiębiorstwo. Każda osoba działająca w branży e-commerce już jakiś czas ma świadomość, jak istotną rolę odgrywa pozycjonowanie i zdaje sobie sprawę, że nie można bagatelizować jego potęgi.

Jak działa pozycjonowanie?

Wyszukiwarka Google to zdecydowanie najbardziej popularna wyszukiwarka na świecie. Szacuje się, że około 90% spośród wszystkich wygenerowanych na świecie zapytań trafiło właśnie do Google. Nie dziwi więc fakt, że osoby zaczynające biznes w sieci chcą dostać się na szczyt wyników prezentowanych użytkownikom. Google faworyzuje w wynikach strony o wysokim poziomie merytorycznym i technicznym. To one w pierwszej kolejności wyświetlają się internatom po skorzystaniu z wyszukiwarki. Zatem, abyś pojawił się na szczycie listy, algorytm musi uznać stronę za godną zaufania i wartościową. Oczywiście, aby tak się stało, nie wystarczą krótkoterminowe działania. Pozycjonowanie SEO  jest zabiegiem długofalowym i wymaga bardzo dużej systematyczności.

Znaczenie content marketing w pozycjonowaniu stron

Niezwykle istotną rolę w pozycjonowaniu odgrywają treści publikowane na stronach internetowych. Wskazują nawet na to same wytyczne Google. Dzieje się tak ze względu na to, że wyszukiwarka chce dostarczać użytkownikom najbardziej wartościowe informacje, jak się da. Ma to budować konotacje wśród użytkowników z tym że wyszukiwarka jest niezwykle przydatnym i praktycznym narzędziem. Pierwszym krokiem w celu znalezienia się na pierwszych wynikach wyszukiwania jest więc zadbanie o jakość treści umieszczanych na witrynie. W tym przypadku naprawdę liczy się przede wszystkim ich jakość, a nie ilość. Każdy opublikowany tekst powinien być oryginalny. Kopiowanie publikacji z innych stron o podobnej tematyce nie przyniesie firmie niczego dobrego. Może wręcz poskutkować spadkiem pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście, prócz unikatowości, teksty powinny charakteryzować się wysokim poziomie pod względem ortografii, stylistyki i interpunkcji. Teksty z dużą ilością błędów będą wpływać negatywnie na pozycję w rankingu. Co więcej, warto po prostu pamiętać, że niska jakość treści może odstraszać klientów samych w sobie. Nikt nie obdarzy zaufaniem firmy, która publikuje na swojej stronie artykuły, w których aż roi się od błędów ortograficznych. Takie teksty zwykle charakteryzują się również niskim wskaźnikiem zrozumienia. Bardzo ciężko się je czyta i przyswaja. Podczas przygotowywania tekstów do publikacji nie można zapomnieć również o słowach i frazach kluczowych. Dobrze jest nasycić nimi tekst, jednocześnie nie przesadzając i nie umieszczając ich w każdym zdaniu.

Marketing szeptany w działaniach SEO ?

Chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki, musimy pamiętać o kilku dodatkowych elementach, nie tylko o jakościowych i wartościowych treściach. Oczywiście dużo ciekawych tekstów na stronie odgrywa niebagatelną rolę, ale warto wziąć pod uwagę jeszcze takie aspekty jak:

Bezpieczeństwo strony – bezpieczna strona, czyli taka, która nie ma problemów z indeksowaniem, dostępnością dla robotów sieciowych czy może pochwalić się historią bez żadnego włamania, jest o wiele lepiej postrzegana przez wyszukiwarkę Google. Niezwykle istotne jest również dbanie o aktualną wersję CMS-a, w przypadku stron, których to dotyczy. Bieżące i systematyczne aktualizacje są bardzo ważne, jeśli chce się zająć wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.

Google Search Console – w tym narzędziu możesz uzyskać wiele wartościowych informacji na temat twojej strony jak na przykład skuteczność słów kluczowych czy zalecenia Google. Co więcej, dzięki GSC uzyskać możliwość dodania mapy witryny, która pomoże robotom Google w indeksowaniu Twojej strony.

Linki wewnętrzne i zewnętrzne – Pamiętaj, by zadbać o poprawną strukturę linków wewnętrznych na swojej stronie internetowej. A gdy już to zrobisz, postaraj się także pozyskać wartościowe linki z innych serwisów. Mogą to być zarówno blogi, jak i fora dyskusyjne czy katalogi firm. Takie działania naprawdę dają bardzo dobre efekty.

Obserwacja i wyciąganie wniosków – Jak już wspominaliśmy, pozycjonowanie to długotrwały proces i wpływ na niego ma wiele czynników. Warto więc na każdym etapie prowadzić analizę działań i obserwować pozycje targetowanych aktualnie fraz. Do prowadzenia takich działań możesz wykorzystać specjalistyczne narzędzia jak Google Analytics czy Keyword Planner.

Autor: Piotr Sulewski, biegły sądowy w dziedzinie marketingu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie; Prezes Zarządu WMH sp. z o.o. sp.k

Polecamy:
Kurtki strażackie dla OSP i PSP
Jak połączyć system SENT z e-TOLL przy transporcie towarów wrażliwych?