Import samochodu z USA – co trzeba wiedzieć?

Import samochód ze Stanów Zjednoczonych od lat cieszy się dużą popularnością. Wynika to choćby z tego, iż jest to możliwość zakupu naprawdę dobrego auta w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto zatem wiedzieć, na czym import samochodów z USA polega i z jakimi kosztami się wiąże.

Jak wygląda import aut z USA?

Popularność samochodów z USA wynika przede wszystkim z ich ceny. Konkurencja na amerykańskim rynku motoryzacyjnym jest bardzo wysoka, znacznie większa niż w Europie. Oznacza to możliwość otrzymania naprawdę atrakcyjnego rabatu na samochód, który chce się sprowadzić. Dotyczy to również aut z najwyższej półki. Dlatego to właśnie takie samochody cieszą się największym zainteresowaniem. Często auto klasy premium bardziej opłaca się sprowadzić z USA niż kupić w Europie. Samochód z USA zakupić można albo od dilera, albo bezpośrednio od osoby prywatnej. Zakup auta od dilera ma jedną kluczową zaletę. Taki samochód jest dokładnie sprawdzony pod kątem jego stanu technicznego. W przypadku zakupu samochodu od osoby prywatnej, jego stan techniczny sprawdzić należy samodzielnie. To wiązałoby się z koniecznością wyjazdu do USA, co po prostu jest mało opłacalne. Samo sprowadzenie auta na miejscu warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Dodatkowo taka firma załatwi wszelkie formalności związane z importem samochodu. Kupującemu nie pozostaje nic innego, jak tylko zaczekać aż auto zostanie dostarczone pod wskazany adres.

Kalkulator importu auta – jakie są koszty sprowadzenia samochodu z USA?

Import auta ze Stanów Zjednoczonych wieże się z określonymi kosztami. Jeśli samochód kupowany jest od dilera, to liczyć trzeba się z tym, że diler doliczy swoją prowizję do ceny samochodu. Jej wartość uzależniona jest od modelu auta. Kolejny koszt związany jest z samym transportem samochodu z USA do Polski. Sam proces transportu auta jest dość skomplikowany. Najpierw samochód musi być odholowany do portu. W tym przypadku koszt uzależniony będzie od odległości między miejscem, w którym auto się znajduje a portem. Kolejne koszty związane są z wykupem kontenera, załadunkiem, samym rejsem i rozładunkiem. Mogą być to koszty oscylujące w granicach 1000-1500 dolarów. Ostatni koszt wiąże się z transportem auta z europejskiego portu, do którego trafiło do miejsca docelowego.

Kalkulator akcyzowy – ile wynosi akcyza na auta z USA?

Przy imporcie samochodów z USA nie można zapomnieć o opłaceniu akcyzy. Jej wysokość uzależniona jest od pojemności silnika samochodu. Może wynosić od 3 do 18%. Poza tym konieczne będzie jeszcze opłacenie podatku VAT.

Polecamy:
Techniki druku na opakowaniach kartonowych