Fotowoltaika dla rolnictwa – czy to się opłaca?
O fotowoltaice myślimy dzisiaj przede wszystkim z dwóch powodów. Ogromna dyskusja dotyczy zachowań, które mogą ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Jednocześnie, rosnące ceny energii coraz więcej osób, w tym rolników, skłaniają do poszukiwania alternatywnych form jej pozyskania.
Fotowoltaika dla rolnictwa — to się po prostu opłaca?
Wielu rolników nadal rezygnuje z rozważenia możliwości instalacji fotowoltaiki na swoim terenie przede wszystkim ze względu na wysokie koszty początkowe tego typu inwestycji. Warto jednak przypomnieć, że rolnicy nadal mogą się ubiegać o dotacje z co najmniej kilku różnych źródeł, przysługuje im także odliczenie od dochodu z tytułu instalacji fotowoltaicznej. Po odliczeniu wszystkich możliwych dodatkowych źródeł finansowania fotowoltaiki może się okazać, że nie jest to inwestycja pozostająca poza zasięgiem. Fotowoltaika dla rolnictwa jest zaś z pewnością opłacalna. Przede wszystkim bowiem obniża koszty produkcji rolnej, a tym samym pozwala narzucać wyższą marżę na produkty i czerpać z produkcji rolnej większe zyski. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie rolnictwo bez szeregu urządzeń i maszyn, dla których niezbędny jest prąd. W perspektywie rosnących cen energii, koszty produkcji rolnej także będą galopować. Rolnicy czerpiący energię z instalacji fotowoltaicznej będą jednak w jakiejś mierze niezależni od tych zmian na rynku. Tym samym będą więc w stanie zaoferować swoim klientom produkty z nieco niższych cenach, jednocześnie zarabiając na tym i tak więcej niż producenci rolni bazujący na energii od zewnętrznego dostawcy. Ten punkt wyjścia zupełnie zmienia myślenie o fotowoltaice w rolnictwie. Inwestycje te przede wszystkim bowiem docenić trzeba za możliwość uniezależnienia rolników od zmieniających się cen energii, a tym samym otwarcie drogi do większej konkurencyjności.
Brak ekologii też ma swoją cenę
Fotowoltaika Ostrów Wielkopolski cieszy się popularnością także ze względu na swój wymiar ekologiczny. Z jednej strony jest to po prostu kwestia coraz większej świadomości, jak ogromny wpływ nasze wybory prywatne, biznesowe, rolnicze, produkcyjne mają na środowisko. Dzisiaj coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od tego, czym ogrzewamy nasze mieszkania, jakich opakowań używamy, w jaki sposób korzystamy z energii i jaka jest to energia. Fotowoltaika to energia zielona, która daje poczucie, że to, czym napędzamy maszyny i urządzenia w gospodarstwie rolniczym w dużej mierze lub w całości nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Jeśli prowadzisz uprawy ekologiczne, to fotowoltaika jest z pewnością rozwiązaniem komplementarnym, które wpisuje się w twoją filozofię prowadzenia działalności rolniczej. Nawet jeśli stosujesz bardziej tradycyjne metody uprawy, dla wielu twoich klientów znaczenie będzie miało to, że kupują produkty z gospodarstwa, które zmierza w stronę ograniczenia swojego negatywnego wpływu na środowisko. Dzisiaj coraz więcej mówi się o tym, jak produkcja rolna oddziałuje na otoczenie, jak bardzo czasami potrafi być szkodliwa i negatywnie oddziaływać na środowisko. Fotowoltaika to jeden ze sposobów, aby te aspekty rolnictwa ograniczyć. Tak z punktu widzenia etyki biznesu, jego społecznej odpowiedzialności, jak i promocji własnej produkcji jest to z pewnością rozsądne posunięcie.
Ile kosztuje fotowoltaika?
Zanim dasz się przekonać obiegowym sądom, że fotowoltaika jest poza twoim zasięgiem, skontaktuj się z producentem lub przedstawicielem firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi. Wspólnie z nim możesz skalkulować koszty. Podpowie ci on także, ile i jakiego rodzaju dofinansowań jest obecnie dostępnych i z czego możesz skorzystać.