Techniki druku na opakowaniach kartonowych

Jeżeli udało Ci się już wybrać idealny rodzaj opakowania kartonowego dla produktów Twojej firmy, pozostaje decyzja dotycząca tego, czy warto je personalizować. Większość firm stawia na profesjonalny nadruk na opakowaniach, co efektywnie pomaga w identyfikacji marki oraz wyróżnia produkt na rynku. Obecnie techniki druku na opakowaniach pozwalają na wiele możliwości zarówno pod względem ekonomicznym, jakości jak i efektu wizualnego nadruku.

Na rynku dostępne są różne techniki druku na opakowaniach, takie jak druk offsetowy, cyfrowy, druk fleksograficzny, wklęsłodruk, typooffset i sitodruk. Znajomość zalet i możliwości każdej metody będzie kluczowa przy podejmowaniu decyzji. Pomoże nam to efektywnie zarządzać budżetem w oparciu o nasze potrzeby kierując się tym, co każda technika druku może nam zaoferować.

Która technika druku na opakowaniach kartonowych będzie najlepsza dla Twojego produktu? Jaką metodę najlepiej wybrać biorąc pod uwagę nakład i efekt, jaki chcesz osiągnąć? W tym artykule poznasz podstawowe i najbardziej popularne techniki druku na opakowaniach i będziesz mógł podjąć świadomą decyzję, która z nich będzie najlepszą dla Ciebie.

Druk offsetowy

Ta technika poligraficzna jest jedną z najbardziej popularnych i najczęściej używanych obok druku cyfrowego metod nadruku na papierze. Jest to rodzaj druku pośredniego, w którym drukowany obraz przenoszony jest na gumę cylindra i dopiero docelowo na opakowanie. Metoda cieszy się dużą popularnością, ponieważ dokładnie odwzorowuje drukowany obraz, ma bogatą gamę wyraźnych i ciekawych kolorów, a także jest metodą ekonomiczną przy wydruku wielonakładowym.

drukarnia opakowań kadruk

Druk cyfrowy

To technika wykorzystująca elektrofotograficzną maszynę drukarską, bez pośrednich nośników jak w przypadku druku offsetowego. Druk cyfrowy jest również metodą pozwalającą na dokładne odwzorowanie obrazu z dowolnego nośnika i przeniesienie go na opakowanie kartonowe. Ta metoda jest o wiele bardziej ekonomiczna przy mniejszych nakładach lub dużej zmienności drukowanych wzorów.

Druk fleksograficzny

Jest metodą druku wypukłego. Obecnie niezwykle popularny i często stosowany w druku na opakowaniach kartonowych oraz innych podłożach drukowych. Wykorzystuje elastyczne formy drukowe wykonane z polimeru oraz ciekłe farby szybkoschnące. Szeroki zakres zastosowania na różnych opakowaniach oraz dobre odwzorowanie kolorów wpływa na jego popularność, jednak podobnie jak druk offsetowy jest mniej opłacalny przy małych nakładach.

Sitodruk

Inaczej druk sitowy polega na przetłaczaniu farby przez specjalną matrycę – siatkę do druku bezpośrednio na opakowanie. Dzięki takiej metodzie drukowany obraz jest niezwykle wyraźny. Ten rodzaj druku na opakowaniach cechuje się wysoką odpornością i trwałością. Opłacalny jest przy dużych nakładach.

Oprócz powyższych technik nadruku istnieją jeszcze inne metody. Dziedzina indywidualizacji marki intensywnie się rozwija, a wraz z nią techniki nadruku oraz rodzaje opakowań dając nam wiele możliwości, aby skutecznie wyróżnić swoją markę na rynku.