Czym jest druk fleksograficzny i jakie ma zastosowanie?

Obecnie istnieją technologie, które pozwalają na nanoszenie wyraźnych, kolorowych nadruków na tworzywa sztuczne. Jedna z nich jest druk fleksograficzny. Na czym polega i jakie jest jego zastosowanie?

Czym jest druk fleksograficzny?

Fleksografia jest metodą druku wykorzystywana już od wielu lat. Z roku na rok staje się ona jednak coraz wydajniejsza. Jej nazwa pochodzi od słowa flekso, oznaczającego „giętki”. Ma to związek z użyciem elastycznych form drukarskich, wykonanych z kauczuku syntetycznego lub polimerów.

Druk fleksograficzny bazuje na wykorzystaniu specjalnych cylindrów oraz ciekłych, szybkoschnących farb. Jeden z cylindrów pobiera ją z zagłębień i transportuje na kolejny. Z wykorzystaniem form drukowych możliwe jest dobijanie motywów na materiale. W skład konstrukcji drukarek tego typu wchodzi też cylinder dociskowy, odbijający wzór z odpowiednią siłą.

Zastosowanie druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny jest stosowany przede wszystkim do nanoszenia motywów na tworzywa sztuczne. Pozwala on bowiem na stworzenie kolorowych i wyraźnych wzorów, które nie ścierają się zbyt łatwo z powierzchni materiału. Druk fleksograficzny na folii prezentuje się bardzo estetycznie, dlatego często pojawia się m.in. na opakowaniach z tworzyw sztucznych.

Oprócz tego druk fleksograficzny można zastosować na takich materiałach jak:

  • papier,
  • materiały syntetyczne.

Druk fleksograficzny jest więc wykorzystywany także do nanoszenia motywów na kartonowe pudełka czy inne opakowania tekturowe.

Zalety druku fleksograficznego

Druk fleksograficzny na folii ma wiele zalet. To właśnie dlatego korzystają z niego m.in. producenci opakowań z tworzyw sztucznych. Do największych korzyści płynących z zastosowania tej technologii można zaliczyć:

  • wysoką jakość nadruków, zbliżoną do druku offsetowego,
  • uniwersalne zastosowanie do nanoszenia motywów na różne tworzywa,
  • możliwość wykonywania dużych nakładów produktów w krótkim czasie,
  • możliwość modyfikowania form drukujących zgodnie z własnymi potrzebami,
  • możliwość uzyskania ciągłych motywów, bez widocznych połączeń.

Druk fleksograficzny jest niezwykle estetyczny i efektywny. Wykorzystuje się go powszechnie do nanoszenia nadruków na opakowania. Fleksografia jest obecnie stosowana nawet w branży tekstylnej, a technika ta stale się rozwija – mówi specjalista z firmy Colormark oferującej opakowania foliowe z nadrukami.

Kolorowe farby do druku fleksograficznego

Obecnie firmy zajmujące się produkowaniem wyrobów z nadrukami korzystają ze specjalnych farb do druku fleksograficznego. Są one dostępne w co najmniej kilku wersjach. Pozwalają one na stworzenie kolorowych motywów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku opakowań foliowych, które mają za zadanie reklamować daną markę. W ten sposób możliwe jest uzyskanie dobrze odwzorowanego logo czy przygotowanie grafiki, która zwróci uwagę potencjalnych klientów.

Możliwość zastosowania konkretnych barw druku fleksograficznego zależy przede wszystkim od typu materiału, na który ma być naniesiony motyw. Obecnie istnieje opcja przygotowania nadruków zarówno na reklamówkach z tworzyw sztucznych, jak i niezwykle cienkiej folii stretch. Są one wyraziste i nie rozmazują się w trakcie korzystania z wyrobów foliowych.

Woreczki celofanowe na prezenty – prosty sposób na pakowanie upominków
Dlaczego warto skorzystać z usług firmy konsultingowej?