4 czynniki, które negatywnie wpływają na Twoje zdrowie podczas pracy

Bez względu na to, czy wykonujemy nasze obowiązki zawodowe za biurkiem, czy w zakładzie produkcyjnym lub na zewnątrz, zawsze jesteśmy narażeni na wiele szkodliwych dla naszego zdrowia sytuacji. Jeśli będziemy świadomi zagrożenia, będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować i włączyć skuteczną profilaktykę.

Na nasze zdrowie w miejscu pracy negatywnie może wpływać wiele czynników, które odbijają się później w formie różnych chorób i dolegliwości. Niestety, wielu czynników nie da się wyeliminować z naszej codziennej, zawodowej aktywności. Dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób zminimalizować zagrożenie.

1. Siedząca praca

Osoby pracujące przy biurku spędzają w pozycji siedzącej po kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie. Nie jest to dobra pozycja dla naszego kręgosłupa, który wtedy jest najbardziej obciążony. Po latach takiej pracy nie ma co się dziwić, że pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe, dolegliwości bólowe i choroby poszczególnych odcinków kręgosłupa. Siedzącej pracy raczej nie da się uniknąć, warto jednak w czasie wolnym spędzać czas w ruchu i aktywnie, dzięki czemu kondycja naszego kręgosłupa będzie lepsza przez długie lata. Dobrym pomysłem są też specjalne ćwiczenia na plecy, które można wykonywać zarówno w domu, jak i na krześle w pracy. Kilka minut ćwiczeń rozciągających doskonale odciąża stawy i mięśnie, dzięki czemu łatwiej nam się pracuje.

2. Praca przed monitorem

Praca przed monitorem to nie tylko domena osób pracujących przy biurku, ale również obsługujących różnego rodzaju nowoczesne maszyny i urządzenia. Nawet najnowocześniejsze i najbardziej bezpieczne monitory nie są obojętne dla naszego wzroku. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia wzroku, wart nosić w pracy specjalne okulary do pracy przy monitorze. Dobrze też raz na jakiś czas robić sobie przerwę, wyjść na zewnątrz pomieszczenia i przez kilka minut popatrzeć gdzieś w dal. To pozwala oczom odpocząć i zregenerować się po długim i intensywnym wysiłku.

3. Stres

kazmirowicz gdyniaStresu w pracy trudno jest uniknąć i jest on nieodłącznym elementem wykonywania różnych obowiązków zawodowych. Stres może być mocniejszy lub słabszy, jednak nigdy nie jest obojętny dla naszego organizmu. Długotrwałe życie w stresie powoduje sporo chorób i dolegliwości, których często nie łączymy właśnie z taką przyczyną. Wiele chorób układu pokarmowego związanych jest właśnie z podłożem stresowym. Osoby, które pracują w stresujących warunkach, częściej cierpią na wrzody żołądka, zespół jelita drażliwego, uciążliwe zaparcia czy bóle brzucha. Warto więc od razu, gdy zaczynają się jakieś niepokojące objawy, skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania. USG jamy brzusznej Gdynia prywatnie to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej i trafnej diagnozie.

4. Złe nawyki żywieniowe

W pracy często odżywiamy się nieregularnie, sięgamy po niezdrowe przekąski, czasem przez cały dzień nic nie jemy. Nie ma więc co się dziwić, że takie niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą skutkować wieloma dolegliwościami ze strony naszego organizmu. W odróżnieniu od wielu szkodliwych czynników w miejscu pracy, nawyki żywieniowe są możliwe do zmiany w krótkim czasie. Warto więc zadbać o to, co jemy w pracy, gdyż ma to bezpośrednie przełożenie na to, jak się czujemy i ile energii mamy na co dzień.