Co na rynku racy się rozwija a co umiera?

Reading-And-Working-People

Zapotrzebowanie na poszczególne zawody zależy przede wszystkim od sytuacji politycznej i kierunku rozwoju całej gospodarki. Wybór dotyczący pracy  jest bardzo ważny i powinien mieć wymiar  perspektywiczny i długo terminowy. Wpływ na strukturę zawodową mają  zarówno kierunki kształcenia jak  i wybory młodych ludzi.

Usługi doradcze

Systematycznie na przestrzeni czasu  pewne dziedziny rozwijają się. W tej kwestii  dużym zainteresowaniem niezmiennie  cieszą się usługi doradcze. W skład tych usług wchodzi między innymi coutching czy tez mentoring. Znaczenie tych form wzrasta z roku na rok i to nie tylko w obszarze biznesowym ale również wśród klientów indywidualnych.. Na przestrzeni następnych kilku lat ponad 17% firm planuje podjąć tego typu formę wsparcia personalnego a kolejne 20% nie wyklucza takiego rozwiązania. Niewątpliwie jest to duża nisza, która niestety jest trudna do wypełnienia ze względu na szczególne kompetencje miękkie potencjalnych pracowników i drogie koszty kształcenia.

Sektor usług medycznych

W najbliższych latach w Polsce również dużym zainteresowaniem będzie cieszył się sektor usług medycznych i to zarówno tych estetycznych wynikających  ze względu na modę pro-fit jak i te bardziej specjalistycznych  obejmujących zapotrzebowanie na geriatrów, anestezjologów i pielęgniarki. Nasze społeczeństwo niestety będzie coraz starsze zachodzi to  w zastraszającym tępię wiec na przyszłość jest to pewne źródło pracy. Wzrośnie też zainteresowanie takimi specjalnościami jak fizjoterapeuta czy kosmetyka estetyczna. Tendencja ta raczej nie ma szans odwrotu dopóki znacząco nie wzrośnie liczba urodzeń a struktura wiekowa nie zacznie się odnawiać.

Branża transportowa

Stale rośnie też  zapotrzebowanie na wszelkich specjalistów branż transportowych. W wielu regionach poszukuje się wykwalifikowanych logistów i spedytorów. Obecnie właściciele przedsibiorst decydują się nawet na zatrudnienie ludzi bez konkretnych kwalifikacji i aby wyszkolić ich do potrzeb tego zawodu. Jeśli wzrasta zapotrzebowanie na sektor logistyki analogicznie poszukiwani są kierowcy z uprawnieniami na przewóz osób oraz prowadzenie ciągników siodłowych.  Ponieważ Polska coraz mocniej eksportem stoi to w najbliższym czasie sytuacja nie powinna się zmienić.

Postaw na innowacyjność

W  obszarze zainteresowania osób planujących rozpoczęcie pracy powinien znaleźć się również sektor innowacyjności. Przestrzeń technologiczna rozwija się bardzo intensywnie i zapotrzebowanie na  nowe patentowe wynalazki będzie wciąż rosła. Spora grupa przedsiębiorców rozważa tego typu inwestycje na ternie własnych zakładów pracy. Warunkiem tego aby dobrze funkcjonować w tej dziedzinie jest zaplecze zapewniające patentowanie produktów.

Zawody humanistyczne – stały spadek zainteresowania

Spadkiem zainteresowania na rynku pracy nie zmiennie od jakiego czasu cieszą się wszelkie zawody po kierunkach humanistycznych.  Mamy istny nadmiar pedagogów socjologów i nauczycieli przedmiotów ogólnych. Wynika to zarówno z tańszych kosztów kształcenia jak i braku odpowiedniej ścieżki edukacyjnej dla kierunków ścisłych. Poza sezonowymi wzrostami w zatrudnienia w budownictwie również jest nadmiar specjalistów. Coraz większe problemy z zatrudnieniem mogą też mieć absolwenci techników żywienia oraz mechanicy.

Sprzedawca

Ze wzgląd na upadek małych osiedlowych sklepów nie warto kształcić się na sprzedawcę. W obecnej chwili mamy ponad 70tys osób poszukujących  zatrudnienia  w tym zawodzie a miejsc pracy jak na lekarstwo. Chociaż w obecnej chwili brak ludzi z tak zwanym fachem w ręku na zatrudnienie ciężko liczyć będąc ślusarzem obecnie jest ponad 40 tys. osób z odpowiednimi kwalifikacjami w tym kierunku którzy nie mogą znaleźć miejsca pracy. Problem wynika tu głównie nie tyle z braku zapotrzebowania a braku odpowiedniego doświadczenia. Nie lepiej wygląda sprawa absolwentów marketingu i ekonomii . Jeszcze kilka lat temu był prawdziwy bum na te kierunki ale rynek bardzo szybko się nasycił i obecnie mamy nadprodukcje tego typu pracowników.

Krawcowe

Krawcowe również okres świetności maja za sobą jednak jak mówią dane statystyczne często prowadza prywatne usługi na boku to też  brak ofert pracy nie doskwiera im tak mocno jak by się mogło wydawać. Tego typu profesje będą stopniowo wymierać i nic nie wskazuje  na zmianę tendencji.

Mobilność i zdolność przekwalifikowania

Recepta na tak zmienne warunki jest wybór kierunków o dużej mobilności zawodowej i możliwości przekwalifikowania się zachowując w miarę jednolity kierunek rozwoju. Czasy fachowców od wszystkiego bezpowrotnie minęły dziś  poszukuje się specjalisto w jednej zwykle wąskiej dziedzinie. Warto zatem mieć ogólne pojęcie o świecie przy jednoczesnym konkretnym ukierunkowaniu.