3 sposoby, jak zadbać o dobre CV
O tym, że C.V. to istotny dokument, który może przeważyć szalę na naszą korzyść bądź niekorzyść, nie trzeba od dawna nikogo przekonywać. Obecnie istnieje sporo firm, które odpłatnie poprawiają nawet najsłabsze życiorysy, warto jednak pamiętać, że samodzielnie możemy również opracować wartościowy dokument: wystarczy, że będziemy trzymali się kilku zasad.
1. Kluczem do sukcesu są same oferty pracy – jeśli w ogłoszeniu znajdują się ważne informacje, a my je w jakiś sposób zlekceważymy, nasze zgłoszenie będzie pominięte w pierwszej kolejności. Tego rodzaju pomyłki/pominięcia dotyczą przede wszystkim nieumieszczenia w temacie wiadomości numeru referencyjnego oferty; złe zaadresowanie samej wiadomości; brak wszystkich wymaganych dokumentów czy załączników itp. Wymienione błędy nie dotyczą jeszcze samego C.V, ale są decydujące dla zaaprobowania naszej aplikacji: jednym słowem, jeśli nie spełnimy warunków formalnych, to wymarzona praca przejdzie nam koło nosa nawet mimo najlepszego życiorysu.
2. Przeglądaj branżowe portale – warto odwiedzać witryny w rodzaju Pracuj.pl , gdzie można znaleźć nie tylko same ogłoszenia konkretnych ofert, ale również porady dotyczące wszystkich etapów aplikowania na interesujące nas stanowisko. Co ważne, pomocne będą dla nas nie tylko przykładowe C.V., które tam znajdziemy, ale także artykuły poradnikowe, których zadaniem jest praktyczna pomoc w napisaniu dobrego życiorysu.
3. Poznaj zasady budowy współczesnego C.V: jeśli Twoje dokumenty aplikacyjne bazują na wzorach sprzed ponad dekady, trudno się dziwić, że nie potrafią skutecznie zareklamować Twojej osoby. Wartościowy dokument tego rodzaju powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie (a więc odpowiednio sformatowany, schludny, przejrzysty, zawierający poprawnie wykonane i poważne zdjęcie), ale też zbudowany zgodnie z obowiązującymi wzorami:
● dane ogólne, czyli nasze imię i nazwisko, adres, telefon;
● kwalifikacje zawodowe, które obejmą ukończone szkoły – uwaga, jesli nasza edukacja przekracza szkołę średnią/technikum/zawodówkę, nie wpisujemy danych szkoły podstawowej, którą skończyliśmy, tylko kwalifikacje rozpoczynamy od szkoły następnego szczebla;
● kursy i praktyki zawodowe, gdzie powinniśmy zawrzeć wszystkie dodatkowe umiejętności, zwłaszcza praktyczne, przydatne dla stanowiska, na które aplikujemy;
● doświadczenie zawodowe, czyli dotychczasowe miejsca pracy (możemy pominąć te, które są niezwiązane z docelowym);
● dodatkowe kwalifikacje, gdzie wykażemy się znajomością języków czy specjalistycznych programów komputerowych;
● hobby, oczywiście jeśli w jakikolwiek sposób koresponduje w wymarzoną pracą;
● referencje – często pomijane, ale działające na korzyść w oczach potencjalnego pracodawcy;
● zgoda na przetwarzanie danych osobowych.