Studia w poznaniu – prywatne czy Państwowe ?

Decydując się na studia w Poznaniu wiesz już za pewne iż wybór między szkołą prywatną a państwową, do której będziesz uczęszczać, jest główną częścią równania. Ale wybór uniwersytetu rządzi się swoimi prawami – twoje potrzeby się zmieniły, a ty jesteś bardziej nastawiony na karierę niż na początku studiów. Wybierając uczelnię, musisz przede wszystkim pamiętać o swoich celach zawodowych. Prawdopodobnie dlatego kontynuujesz naukę. Później warto spojrzeć na http://www.uczelnie.pl/, aby wiedzieć w czym można wybierać.

student-3500990_960_720

Wśród setek szkół w Poznaniu do wyboru najważniejsze są dwie kategorie:

  • publiczna

  • prywatna.

Wielu absolwentów zastanawia się, czy jede typ jest lepszy od drugiego, a prawda jest taka iż oba mają swoje plusy i minusy. Oczywiście każda szkoła jest wyjątkowa także na swój sposób, o czym możesz się przekonać zaglądając na http://www.uczelniepoznan.uczelnie.pl/.

Zobacz, jak radzą sobie publiczne i prywatne programy uczelni w Poznaniu, aby zobaczyć, który z nich może być dla Ciebie lepszy.

Uczelnie w Poznaniu – publiczne a prywatne

Koszt

Jedną z najczęściej podawanych zalet publicznych szkół wyższych jest niższy koszt. Ale bądź ostrożny. Podczas gdy większość ludzi uważa, że studia publiczne są zawsze tańsze, w rzeczywistości tak nie jest, zwłaszcza jeśli porównuje się publiczne uczęszczanie poza miejscem zamieszkania, które często może być droższe niż prywatne. Istnieje kilka prywatnych szkół w Poznaniu nawet tańszych niż publicznych, więc ważne jest, aby nie wykluczać szkoły opartej wyłącznie na założeniu, że jest ona zbyt droga.

Jedną rzeczą, która jest pewna, jeśli chodzi o koszt publiczny lub prywatny, jest to, skąd uczelnie otrzymują swoje pieniądze. Uniwersytety publiczne zbierają znaczną część swoich funduszy od rządu, podczas gdy szkoły prywatne polegają głównie na czesnym i innych środkach finansowych, aby zapewnić płynne działanie operacji. Dlatego większość szkół publicznych jest w stanie zaoferować niższe ceny bądź żadne.

Biorąc pod uwagę koszty studiów, pamiętaj, że większość studiów prywatnych może być ukończona w ciągu dwóch lat – a większość szkół oferuje zajęcia w niepełnym wymiarze godzin i wieczorowe, co zapewnia studentom możliwość pracy w pełnym wymiarze godzin podczas zdobywania dyplomu. Pomaga to w kosztach nauki (i pozwala zastosować to, czego się uczysz w rzeczywistym środowisku – dodatkowy bonus). Jeśli przeprowadzasz swoje badania, istnieje wiele sposobów na kreatywne zachęcanie innych do płacenia za szkołę lub przynajmniej jej część.

Rozmiar

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze uczelni publicznej i prywatnej, jest wielkość szkoły. Zasadniczo prywatne uniwersytety wydają się być mniejsze niż ich publiczne odpowiedniki. Zaletą mniejszej szkoły są mniejsze klasy, więcej uwagi profesorów i grupy studentów. Stosunek uczniów do profesorów jest dużo mniejszy w szkołach prywatnych, więc spersonalizowana uwaga jest powszechna i z niej właśnie znane są szkoły prywatne. Jeśli chodzi o wymagający program, gdzie indywidualne podejście i bliskie relacje z rówieśnikami odgrywają ogromną rolę w sukcesie większości studentów wydaje się, iż warto wybrać się na uczelnię prywatną.