Jak zabezpieczyć ekran telefonu?

Odpowiednie zabezpieczenie telefonu jest bardzo istotne, szczególnie w przypadku nowszych modeli. Większość z nich jest połączona ze specjalną płytką, która odpowiada za tak zwany dotyk. To właśnie dzięki niej możemy sterować telefonem,przesuwając palcem po ekranie. Niekiedy zdarza się jednak tak, że przez przypadek telefon wypadnie nam z kieszeni, czy spadnie ze stołu i się zbije. Jest to bolesna awaria w szczególności, że nowe ekraniki do urządzeń mobilnych są niezwykle drogie. Warto więc już podczas zakupu sprzętu zastanowić się nad jego prawidłowym zabezpieczeniem. Istnieje kilka rodzajów ochron, dlatego warto rozważyć każdą z nich.

  1. Szkło hartowane – najlepsza ochrona ekranu telefonu?
  2. Folia ochronna – czy wystarczy?

Szkło hartowane – najlepsza ochrona telefonu?

Szkło hartowane posiada wiele zalet. Przede wszystkim stanowi ono najlepszą ochronę dla ekranu telefonu, a już z pewnością jest bardziej wytrzymałe niż folia ochronna. Ponadto doskonale dopasowuje się do kształtu i rozmiaru większości wyświetlaczy, nie blokuje w żaden sposób głośnika, ani przycisków. Oznacza to, że nie tylko zwiększa się ochrona ekranu, ale także komfort korzystania z urządzenia mobilnego.

Sam komfort to jednak nie wszystko. Szkło hartowane również nie przekłamuje barw, ani nie wpływa niekorzystnie na przejrzystość wyświetlacza. Z reguły nie dostrzega się żadnej różnicy jeśli chodzi o te parametry. A co z dotykiem? Wybór odpowiedniego szkła nie wpływa na jego czułość, a więc funkcjonalność telefonu pozostaje na takim samym poziomie. Warto także dodać, że taka ochrona jest znacznie łatwiejsza do położenia niż folia, ale nie oznacza to wcale, że ta czynność jest bardzo prosta.

W zestawie do montażu najczęściej dołączana jest ściereczka do wyczyszczenia ekranu oraz dwa zwitki papieru, z czego jeden nasączony jest preparatem na bazie alkoholu i służy do dokładnego wytarcia wszelkich zabrudzeń. Najlepszej jakości szkła hartowane można kupić w sklepie internetowym Caseworld. Znaleźć w nim można ochronę na ekran praktycznie każdego modelu telefonu.

Folia ochronna – czy wystarczy?

Folia ochronna jest tańszą alternatywą szkła hartowanego. Jest ona stworzona z elastycznego, bardzo cienkiego i przezroczystego tworzywa sztucznego. Nakleja się ją na front wyświetlacza telefonu komórkowego. Przy okazji tego typu zabezpieczenia rodzi się pytanie dotyczące jego wpływu na dotyk. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista, jak w przypadku szkła hartowanego. W zależności od tego, jakiej jakości folia będzie zamontowana, dotyk może działać bez zmian lub jego funkcjonowanie ulegnie pogorszeniu. W przypadku folii należy także brać pod uwagę to, że stanowi ona znacznie mniej efektywną ochronę, ale ma ona jedną cechę, którą przewyższa droższy zamiennik.

Tym atutem jest cena, która z reguły jest o wiele niższa. Podczas wyboru tego typu zabezpieczenia należy zwrócić uwagę na kształt wykrojenia. Zdarza się tak, że marnej jakości folia ochronna nie będzie idealnie pasować do wyświetlacza telefonu. Może na przykład zasłaniać przycisk, wystawać poza obrys smartfona lub zakrywać głośnik.

Do rzadziej spotykanych, ale pojawiających się wad zaliczyć można także zniekształcenia kolorów oraz nasycenie wyświetlacza, co może rodzić problemy podczas korzystania z telefonu komórkowego. Niczym nadzwyczajnym nie jest także zmniejszenie kątów załamania widzenia. Dyskomfort z tym związany odczują z pewnością osoby, które często używają urządzenia mobilnego na zewnątrz, w mocnym nasłonecznieniu.