Wyposażenie przedszkola – o czym musimy pamiętać otwierając lokal?

kindergarten-2204239_640

Prowadzenie własnego przedszkola to dobry pomysł na biznes, ale również spora odpowiedzialność. Trzeba bowiem pamiętać, że przedszkole jest miejscem, do którego rodzice oddają swoje dzieci z myślą i pewnością, że będą one miały najwłaściwszą opiekę. Osoby, które chcą prowadzić własne przedszkole muszą więc już na starcie działalności zadbać o to, by lokal i jego otoczenie były na odpowiednim poziomie.

Zanim rozpoczniemy poszukiwania dobrego miejsca na przedszkole, warto wiedzieć, czym kierują się rodzice poszukując miejsca dla swoich pociech. Musi to być przede wszystkim miejsce z bardzo dobrym dojazdem, żeby można było w krótkim czasie podrzucić dziecko do przedszkola i pojechać dalej do pracy. Dlatego też największą popularnością cieszą się przedszkola znajdujące się w centrum miasta, a nie punkty położone na jego obrzeżach. Ważne są również miejsca parkingowe. Jeśli przy przedszkolu nie będzie żadnego miejsca postojowego, rodzice prędzej czy później mogą się zniechęcić i zaczną szukać przedszkola, do którego będzie łatwiej dojechać. To ważne szczególnie w przypadku bardzo malutkich dzieci, które jeżdżą jeszcze w wózkach i trzeba je bezpiecznie dotransportować do budynku przedszkola.

Odpowiednia ilość pomieszczeń

Poza lokalizacją ważne jest również rozmieszczenie pomieszczeń w budynku przedszkola. Powinno być ich tym więcej, im więcej grup wiekowych będzie znajdowało się w jednym budynku. Każda grupa przedszkolna musi mieć bowiem oddzielną salę oraz własną opiekunkę, która będzie odpowiadała za maluchy znajdujące się pod jej opieką. Sale przedszkolne powinny być bogato wyposażone i dostosowane do potrzeb maluszków. Ważne więc są dziecięce meble oraz bezpośredni dostęp do zabawek. Trzeba również pamiętać o dziecięcych stolikach i krzesełkach, które przydadzą się podczas zajęć edukacyjnych oraz w czasie przygotowywania i spożywania posiłków. Mebelki dla dzieci powinny być dopasowane do ich wzrostu i wieku, nie mogą to być meble dla osób dorosłych, które w przypadku dzieci będą kompletnie niefunkcjonalne.

Zadbaj o wyposażenie placu zabaw

W przedszkolu ważne jest nie tylko wyposażenie wnętrz, ale również to, co znajduje się na dworze. Każde przedszkole powinno mieć własny plac zabaw, gdzie maluchy będą mogły spędzać czas na świeżym powietrzu. Najważniejsze, by wszystkie zabawki na placu zabaw były odpowiedniej jakości i wykonane przez dobrego producenta. Zjeżdżalnia, piaskownica czy karuzela
na plac zabaw
musza być przede wszystkim bezpieczne i właściwie zainstalowane, co zapewni ich bezproblemowe użytkowanie. W tej kwestii lepiej jest zaufać dobrym producentom, którzy nie tylko sprzedają konkretne zabawki, ale również zajmują się ich montażem. Wiele nieszczęśliwych zdarzeń i wypadków wynika bowiem nie z kiepskiej jakości samej zabawki, ale z jej wadliwego sposobu zamontowania. W tej kwestii lepiej więc dmuchać na zimne, aby mieć pewność, że plac zabaw dla dzieci zapewni im stuprocentowe bezpieczeństwo.