Jak wygląda profesjonalna produkcja kebabu?

Produkcja kebabu

Wielu z nas zastanawia się często, gdzie na mieście można wybrać się na dobry kebab. Często jest to niemożliwe, ponieważ przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne serwujące kebab, nie zwracają uwagi na produkt, który oferują swoim klientom w posiłkach. Głównym składnikiem kebabu jest mięso, więc powinno być ono świetne jakościowo, świeże oraz dobrze przyrządzone i doprawione. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak wygląda produkcja kebabu!

Dlaczego produkcja kebabu w Polsce jest tak duża?

Kebab jest jednym z najpopularniejszych dań, które serwują lokale gastronomiczne w Polsce. Jest też najchętniej wybieranym daniem przez klientów gastronomii, ponieważ jest niedrogi, smaczny i syty. Nie zawsze jednak spełnia wszystkie trzy punkty. Często mięso jest nieświeże lub niesmaczne, a jego jakość jest zdecydowanie nieadekwatna do ceny. Kebab jest popularnym daniem, ponieważ kuchnia wschodnia używa wielu rozmaitych przypraw, które są źródłem pysznego smaku. Polacy uwielbiają dobrze doprawione dania, dlatego często i chętnie wybierają właśnie tę opcję.

Kolejny powodem, dla którego kebab jest tak popularny i powstaje tak wiele budek sprzedających ten produkt, jest jego niska cena w stosunku do wielkości porcji. Zazwyczaj są one bardzo duże i łatwo się nimi najeść i nasycić. Nie trzeba za to wcale dużo płacić, ponieważ duży kebab, będący pełnowartościowym posiłkiem to średnio kilkanaście złotych. Również czas oczekiwania zachęca do kupienia kebabu w porównaniu z innymi restauracjami, które serwują pizzę czy burgery i trzeba czekać na nie często nawet do godziny. Kuchnia japońska często przekracza budżet przeciętnego Polaka na codzienny obiad, dlatego również nie jest konkurencją dla tureckiego dania. Podobnie można nasycić się tak naprawdę jedynie chińszczyzną lub wietnamskim jedzeniem, które również jest tanie, ale bardzo monotonne i szybko się przejada.

Jak wygląda produkcja kebabu?

Produkcja kebabu opiera się właśnie na tym, aby mięso było syte, pełnowartościowe i aby można je było zaserwować szybko i w rozsądnej cenie. Do mięsa dodawane są również surówki warzywne, które sprawiają, że danie syci jeszcze bardziej, a smak jest nieco urozmaicony.

Początki, jakie miała produkcja kebabu w Polsce przypadają na lata 90. XX wieku. Pierwszy lokal serwujący kebab został otwarty w Poznaniu i szybko rozprzestrzenił się na inne większe miasta, gdzie stawał się coraz bardziej popularnym daniem. Dzisiejsza gastronomia postanowiła, że kebab nie będzie tylko daniem serwowanym w budce na szybko. Wiele restauracji nakierowanych na menu tureckie lub wschodnie serwuje kebab jako wykwintne danie, na które trzeba chwilkę poczekać i zapłacić trochę więcej. Wówczas możemy liczyć na lepszą obsługę, a może nawet na lepszą jakość serwowanego produktu. w wykwintnych restauracjach mięso posiada gwarancję świeżości i jest dostarczane zazwyczaj codziennie.

Co sprawia, że kebab jest wyjątkowy?

Produkcja kebabu jest związana z wieloma skomplikowanymi zabiegami, których od producentów często wymaga religia. Jeżeli chcemy serwować prawdziwy, turecki kebab musimy przyjmować mięso z uboju rytualnego, które nadaje się do spożycia przez wszystkich. Aby stworzyć pręt napełniony mięsem, należy nabijać jego płaty i przyciskać je do siebie. Każdy płat zostaje odpowiednio doprawiony, aby miał specyficzny, niepowtarzalny smak i aromat. Płaty mięsa nabija się naprzemiennie z mięsem mielonym, aby mięso było soczyste i miękkie. Po całym procesie nabijania, uciskania i doprawiania można wreszcie zamrozić nasz Doner Kebab, czyli mięso nabite na pręt. Zamrożone mięso transportowane jest do restauracji zapakowane w folię spożywczą i umieszczone w chłodniach. Do mniejszych lokali gastronomicznych transportuje się mniejsze paczki mięsa, ważące około 10 kg, natomiast do dużych restauracji są to większe dostawy – nawet do 100 kg.

Polacy kupujący kebab zwracają bardzo dużą uwagę na jego świeżość oraz walory smakowe. Warto więc pozyskiwać mięso i produkty wykorzystywane jako dodatki do niego z najlepszych i najbardziej sprawdzonych źródeł. Walory jakościowe potrawy to najważniejsze aspekty brane pod uwagę przy odwiedzaniu i wybieraniu ulubionej restauracji.

 

Polecamy:
Na czym polega zrównoważony rozwój w organizacjach?