Jaka farba na blachę dachową sprawdzi się najlepiej?

farba na blachęPoliwinyl i akryl to najczęściej stosowane materiały do produkcji farby na blachę dachową. Są jednymi z najbardziej trwałych i najlepszych jakościowo składników farb. Nadają im odpowiednią elastyczność, która zabezpiecza powierzchnią przed szkodliwym działaniem zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury, wszelkiego rodzaju opadów i wilgoci oraz pęknięć i odprysków.

Kiedy najlepiej malować dach?

Do malowania dachu najlepsze są umiarkowane temperatury. Zbytnio nagrzana powierzchnia sprawi, że farba na blachę nie będzie dobrze się rozprowadzać i tym samym efekt będzie mało estetyczny i nietrwały.

Jak pomalować dach?

Najlepiej zlecić pracę malowania dachu fachowcom, którzy od A do Z przygotują powierzchnie i nałożą farbę na blachę tak, aby trzymała się mocno i długo. Normalne jest to, że blachę należy odnawiać po upływie określonego czasu, ponieważ wszystkie materiały mają swoją żywotność, dodatkowo na niszczenie wpływają w tym wypadku głównie warunki atmosferyczna, na jakie narażona jest blacha lub farba na blachę.

Dobrym momentem na odnowienie dachu jest czas, kiedy farba zaczyna odpryskiwać a powierzchnia zaczyna pokazywać pierwsze ślady korozji. Wówczas poprzez oczyszczenie i starcie wierzchniej warstwy powierzchni łatwo jest przygotować ją do procesu odnawiania. Dachu nie należy wymieniać, dopóki spełnia swoją funkcję i jest szczelny. Wystarczy pokryć go odpowiednią warstwą farby, która pokryje blachę i zapewni jej nowe życie na kilka najbliższych lat.

Aby rozpocząć malowanie dachu należy pozbyć się śladów korozji oraz pęknięć i odprysków, a robi się to za pomocą specjalnej szczotki lub w wyjątkowych sytuacjach papieru ściernego. Następnym etapem jest szlifowanie powierzchni, aby stała się idealnie gładka. Ważnym etapem jest również oczyszczanie, które ma na celu przede wszystkim odtłuszczenie powierzchni, aby miała ona lepszą przyczepność. Po zakończonym myciu czeka nas suszenie blachy, które również musi zostać wykonane bez zarzutu, aby farba na blachę trzymała się długo i solidnie.

Zabezpieczenie dachu przed rozprzestrzenianiem się rdzy to bardzo ważny etap procesu. Zapobiegnie on szybkiemu starzeniu się blachy i rdzewieniu pod wpływem wilgoci oraz innych czynników powodujących korozję. Przyda się wówczas odpowiednio dobrany podkład, który zostanie nałożony jako pierwsza warstwa. Dla lepszej skuteczności można nałożyć dwie lub trzy warstwy podkładu.

Malowanie dachu najlepiej rozpoczynać wcześnie rano, ponieważ nie jest on wówczas mocno nagrzany. Umiarkowane temperatury najlepiej służą farbie do blachy i sprawiają, że całkiem dobrze się trzyma. Zmniejsza to parowanie farby oraz rozpuszczalników i podkładów, dzięki czemu efekt osiąga optymalną trwałość i nie będą tworzyły się bąble, które pękają po pewnym czasie.

Farba na blachę powinna być dobrana odpowiednio do użytego podkładu, a jej warstwa również powinna zostać nałożona kilkukrotnie dla lepszego efektu oraz zabezpieczenia powierzchni dachowej. Zanim nałożymy kolejną warstwę musimy odczekać odpowiedni czas, aby poprzednia warstwa porządnie wyschła. Farba na blachę powinna być elastyczna po nałożeniu i tworzyć na blasze warstwę ochronną.

Jaki kolor wybrać na blachę dachową?

Wybór odpowiedniego koloru farby to wbrew pozorom bardzo ważny aspekt. Musimy pamiętać o zasadzie, że jasne kolory lepiej odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu blacha nagrzewa się w mniejszym stopniu i w budynku panuje niższa, bardziej korzystna temperatura. Kolor farby wpływa również na jej trwałość, mianowicie czym jaśniejsza i czym mniejszą ilość promieni słonecznych pochłania, tym efekt jest bardziej trwały.

Malowanie blachy dachowej jest bardzo dobrą i tanią alternatywą dla wymiany blachy lub blachodachówki. Kosztuje zdecydowanie mniej, absorbuje mniejszą ilość czasu oraz ludzi do pracy. Dodatkowo zapewnia długotrwały efekt odświeżenia i niejednokrotnie bezbłędnie imituje nowy dach, oczywiście jeżeli zostanie poprawnie nałożona.

Farba na dach to ekonomiczne i proste rozwiązanie w momencie, gdy chcemy odświeżyć i zadbać o wygląd zewnętrzny naszego gospodarstwa domowego.