Wszystko, co musisz wiedzieć o wagach samochodowych — czyli czym są i z czego się składają

Truck_on_weighbridge

W branży związanej z transportem, logistyką, czy też produkcją bardzo ważne jest dokonanie prawidłowego pomiaru masy pojazdów, które przewożą produkty. To właśnie dzięki tej czynności możemy wyznaczyć optymalne obciążenie pojazdu, tak, aby w jego środku znalazła się odpowiednia ilość towarów. W ten sposób nie złamiemy limitów, które reguluje prawo oraz nie dopuścimy do tego, aby pojazd wyjechał tylko częściowo załadowany. Wszelkie problemy związane z pomiarem masy pojazdów może załatwić jedna z wag samochodowych, a o konkretnych modelach możesz przeczytać na stronie internetowej tamtrongroup.com/pl/.

Czym charakteryzują się wagi samochodowe?

Główną funkcją każdej wagi samochodowej jest możliwość dokonania rzeczywistego pomiaru masy przede wszystkim samochodu ciężarowego lub też dostawczego. Możliwe staje się to dzięki temu, że pojazdy, które mają zostać zważone, stawiane są na nawierzchni wagi. Obecnie można je wykorzystywać w wielu różnych miejscach. Do najpopularniejszych miejsc należą na pewno punkty, gdzie dochodzi do kontroli celnej, czy też punkty załadunkowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych, transportowych itd.

Najważniejsze cechy:

  • Umożliwiają dokonywanie pomiaru masy całkowitej pojazdów nawet do 60 t.
  • Dostępne są wagi elektroniczne, mechaniczne oraz elektromechaniczne.
  • Najpopularniejsze są dwa rodzaje nawierzchni wag – stalowe oraz betonowe. Można znaleźć również modele stalowo-betonowe.
  • Rozmiar powierzchni wagi zawsze musi być dopasowany do rozmiaru największego samochodu, który ma zostać zważony.

Budowa wag samochodowych

Wśród producentów przyjęło się, że wagi samochodowe wyposażone są w konstrukcję modułową. Dotyczy to zarówno wag betonowych, jak i stalowych. W ten sposób możliwe staje się przemieszczenie wagi w wybrane przez przedsiębiorcę miejsce. Z kolei sama waga może przybrać wiele rozmiarów, standardowo przyjmuje się, że ich długość mieści się w granicach 4-28 metrów.

Koniecznie trzeba przyjrzeć się również czujnikom tensometrycznym. Wbudowane są one pod nawierzchnią modułu. To właśnie dzięki nim możliwe staje się uzyskanie odczytu wagi pojazdu. Istotne jest jednak zwrócenie uwagi na to, ile takich czujników posiada waga. Zawsze ich liczba powinna rosnąć wraz z długością samej wagi.