Jak stworzyć dobrą bazę firm? A może kupić?

Dobre bazy firm są rzecz jasna na bieżąco aktualizowane i zawierają bardzo wiele informacji. Produkt tego rodzaju można nazwać też i tym dość drogim, ale nie dla każdego. Potencjalny klient raczej powinien sobie wyszukać najbliższy zakład krawiecki za pomocą kilkusekundowego użycia smartfonu. W podobny sposób przedsiębiorca mógłby sobie znaleźć partnera biznesowego i w tym tkwi bardzo duży plus.

Tworzenie bazy danych firm

Tworzenie bazy firm to rzecz jasna sprawa dość zawiła. Mowa tu dokładnie o tym, że dbanie o tę aktualność danych to znaczny problem. Można to też inaczej rozegrać, czyli przedsiębiorcy mogą płacić abonament za to istnienie w danej bazie, która pokazuje tę maksymalną ilość danych. Tę bazę tworzy rzecz jasna firma zewnętrzna i na dokładkę bazę takową reklamuje. Dlatego ciągle się rozrasta o nowe firmy z dość wielu branż.

Dzięki temu rozrastaniu się klienci mogą znaleźć fachowca zajmującego się silnikami samochodowymi lub krawca, czyli przedsiębiorcę z branży usługowej, którego usługa jest właśnie potrzebną. Z tej przyczyny też tego typu bazy danych będą powstawać i będą niemal zawsze w pełni aktualnymi, bo tego właśnie wymaga od nich ogół społeczeństwa. Istnienie ich w jakiejś formie jest pewne, bo ludzie łakną tej łatwości w wyszukiwaniu sklepów i innych firm.

Listy mailingowe

Pewna część przedsiębiorców kupuje te listy mailingowe i to tylko po to, by za ich pomocą rozsyłać reklamy po prywatnych adresach email. Często za takie bardzo słabe bazy danych płaci się od poszczególnych adresów email, bo to nie bazy firm, tylko bazy firm i osób prywatnych. Wiele znaczy też i to, że tego typu bazy tworzy się tak na oślep, czyli zbiera się te adresy email upublicznione na portalach społecznościowych.

Takie niezbyt dokładne podejście raczej skutkuje też i tą niską ceną zakupu, ale to chodzi o to, by zakupić taką zbieraninę adresów email i jej użyć, po to, by rozesłać reklamę konkretnego produktu lub usługi do realnych firm i osób. Reklama tego rodzaju nie zawsze ma tę znaczną skuteczność i co równie istotne odzew jest zróżnicowany, ale taką bazę kupuje się raz, a potem używa przez wiele miesięcy. Dlatego też nie jest aż tak źle.

Kwestie powiązane z aktualizacjami

Dobra baza firm, czyli ta, którą tworzymy sobie lub ta, którą ktoś nam sprzedaje to raczej baza, którą ktoś musi raz na jakiś czas nieco zaktualizować. Takie aktualizowanie to rzecz jasna koszt, bo nie zawsze da się wszystko rozwiązać w tej kwestii za pomocą wiadomości tekstowej. Czasami trzeba osobiście pojechać do lokalu, który to wynajmuje dana firma i to tylko po to, by przekonać się, czy dana firma nadal znajduje się pod adresem aktualnym trzy miesiące temu.

Ten ciężar aktualizacji można też przenieść na przedsiębiorców, którzy nadal chcą istnieć w danej bazie danych. Jednym słowem co miesiąc powinni potwierdzać w jakiś sposób swoje dane lub zmianę w tych danych, a takie potwierdzanie też czasami oznacza koszt, choć i to istnienie w bazie danych dostępnej dla tysięcy klientów ma dostatecznie wiele zalet.

Polecamy:
Jak niszczyć dokumenty skutecznie?