Ubezpieczenia kredytów konsolidacyjnych – czy są konieczne i potrzebne?

hands-462298_640Nadmiar kredytów i pożyczek t prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Wiele osób bierze zbyt dużo zobowiązań kredytowych na siebie, co prędzej czy później skutkuje poważnymi problemami finansowymi. Jednak czy dwie raty nie są c prawda poważnym obciążeniem dla domowego budżetu, jednak jeśli jest ich dużo więcej, problem robi się dosyć palący. Zdarzają się nawet osoby, które mają do spłaty raty w wysokości wyższej niż ich comiesięczne dochody.

Jednym ze sprawdzonych rozwiązań na nadmiar kredytów i pożyczek jest kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie kilku lub kilkunastu rat w jedną, która będzie niższa niż suma wcześniej spłacanych zobowiązań. Oczywiście, niższa rata pociąga za sobą o wiele dłuższy okres spłaty. Jednak i tak jest to dobre i sprawdzone rozwiązanie, które pozwoliło wielu osobom na wyjście z poważnych kłopotów finansowych. Zanim jednak sięgniemy po kredyt konsolidacyjny, warto uważnie przejrzeć różne oferty kredytów na rynku, aby wybrać taki, który w stu procentach będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Wnioskowanie jak przy innych kredytach

Pod wieloma względami kredyty konsolidacyjne są dokładnie takie same, jak wszystkie inne kredyty. Aby je uzyskać, trzeba mieć zdolność kredytową, dobre źródło dochodu, a także nie można figurować w żadnych bazach dłużników. Bank musi mieć bowiem pewność, że ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą, który poważnie podchodzi do swoich zobowiązań kredytowych. Aby otrzymać kredyt, trzeba złożyć wniosek kredytowych, spełnić wiele formalności i dostarczyć równie dużo dokumentów. Przy podpisywaniu umowy kredytowej dostaniemy również do wyboru, czy chcemy kredyt ubezpieczyć czy nie? Warto postawić na opcję z ubezpieczeniem, gdyż ochroni nas ona w wielu trudnych czy nagłych sytuacjach życiowych. Co więcej, banki o wiele przychylniej patrzą na wnioski kredytowe, w których jest zawarta opcja ubezpieczenia. Może więc zdarzyć się i tak, że kredyt z ubezpieczeniem dostaniemy, a opcja bez ubezpieczenia nie przejdzie i wniosek kredytowy będzie odrzucony.

Porównanie wielu ofert

Aby mieć pewność, że podejmujemy dobrą decyzję kredytową, warto najpierw bardzo dobrze zbadać rynek i porównać kilka lub kilkanaście różnych ofert kredytów konsolidacyjnych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które oferty są faktycznie korzystne, a które nie do końca. Warto porównywać nie tylko wysokość rat czy oprocentowania, ale również wszystkich innych kosztów czy parametrów kredytu. W przeciwnym razie decyzja kredytowa może być nie do końca słuszna. Nie zawsze ten kredyt, który na pierwszy rzut oka wydaje się najtańszy, w rzeczywistości będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli nie za bardzo orientujemy się w tematyce kredytów, warto też skorzystać z usług niezależnego doradcy finansowego, który może obiektywnie spojrzeć na naszą sytuację finansową i różne kredyty i dopasuje nam taki produkt kredytowy, który będzie w stu procentach odpowiadał naszym potrzebom.