Lubiłeś zapalić w przerwie od pracy? Być może warto się wybrać na USG brzucha!

USG jamy brzusznej wykonuje się po to, aby zobaczyć struktury wewnątrz brzucha. Jest to preferowana metoda przesiewowa tętniaka aorty brzusznej, osłabionego, wypukłego miejsca w aorcie brzusznej – głównego naczynia krwionośnego dostarczającego krew do ciała. Jednak lekarz rodzinny może zalecić wykonanie USG brzucha również celem diagnozy lub wykluczenia wielu innych schorzeń.

Lekarze zalecają wykonanie USG jamy brzusznej w celu zbadania tętniaka aorty brzusznej u mężczyzn w wieku od 65 do 75 lat, którzy palą bądź palili papierosy. Jeśli nigdy nie paliłeś, badanie tętniaka aorty brzusznej nie jest zalecane dla mężczyzn (lub kobiet), chyba że lekarz podejrzewa, że ​​masz tętniaka lub rodzinna historia może na to wskazywać.

Dlaczego lekarz rodzinny może Cię wysłać na USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej może pomóc lekarzowi zobaczyć wiele narządów w jamie brzusznej. Twój lekarz może zalecić to badanie, jeśli masz problem w którymkolwiek z tych obszarów ciała:

  • Naczynia krwionośne w jamie brzusznej
  • Woreczek żółciowy
  • Jelita
  • Nerki
  • Wątroba
  • Trzustka
  • Śledziona

USG jamy brzusznej może pomóc lekarzowi w ocenie przyczyny bólu brzucha lub wzdęć. Może pomóc w sprawdzeniu kamieni nerkowych, chorób wątroby, nowotworów i wielu innych chorób. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj http://www.przychodniazbiersk.pl/badanie-usg/.

Lekarz może zalecić wykonanie USG jamy brzusznej, jeśli istnieje ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej. Jednorazowe badanie ultrasonograficzne aorty brzusznej zaleca się mężczyznom w wieku od 65 do 75 lat, którzy wypalili co najmniej 100 papierosów w swoim życiu.

Nie zaleca się rutynowego badania przesiewowego tętniaków aorty brzusznej u kobiet. Ponadto nie jest jasne, czy mężczyźni, którzy nigdy nie palili, mogą skorzystać z tych badań.

Ryzyko

USG jamy brzusznej to bezpieczna procedura wykorzystująca fale dźwiękowe o niskiej mocy. Nie są znane żadne zagrożenia.

Jak się przygotować?

Zazwyczaj trzeba unikać jedzenia i picia (szybko) przez osiem do 12 godzin przed USG jamy brzusznej. Jedzenie i płyny w żołądku (oraz mocz w pęcherzu) mogą utrudnić technikowi uzyskanie wyraźnego obrazu struktur w jamie brzusznej.

Zapytaj swojego lekarza, czy możesz pić wodę i czy masz nadal przyjmować leki.

Czego możesz się spodziewać?

Przed procedurą

Przed USG jamy brzusznej możesz zostać poproszony o zmianę ubrania na szpitalny uniform i usunięcie biżuterii. Zostaniesz poproszony o leżenie na plecach na stole do badania.

Podczas procedury

Wyszkolony technik zwykle wykonuje USG jamy brzusznej. Technik nakłada niewielką ilość ciepłego żelu na brzuch. Żel działa z urządzeniem ultradźwiękowym, zwanym przetwornikiem, aby zapewnić lepsze obrazy.

Technik delikatnie naciska przetwornik na obszar żołądka, przesuwając go w tę i z powrotem. Urządzenie wysyła sygnały do ​​komputera, który tworzy obrazy pokazujące, jak krew przepływa przez struktury w twoim brzuchu.

Typowe badanie ultrasonograficzne trwa około 30 minut. Zwykle jest bezbolesne Może się jednak zdarzyć chwilowy dyskomfort, jeśli technik naciśnie na obszar bolesny lub tkliwy.

[TB]